VB"De For ... Next Döngü Yapısı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PacoRabanne
    PacoRabanne's avatar
    Erkek
    Programlama dillerinde döngüler genelde aynı işi birden fazla yaptırmak amacıyla işlemi istenilen miktarda tekrarlamak için kullanılır.Ya da belli aralıklarda birşey arattırmak için veya belli aralığa birşeyler eklemek için aynı işlemi tekrar tekrar yapmaktan kurtulmak için. Döngüler yapı olarak ikiye ayrılır. For....Next Ve Do...Loop biz bu derste For...Next yapısını inceleyeceğiz.

For..Next döngüsünde olay for ve next arasında istenilen miktarda tekrar edilerek döner.Kullanımı:

For x=a to b step Y

Komutlar

Next x

Burada sayacımız x oluyor. Bu x, a dan b ye kadar Y kadar atlayarak sayıyor. Mesela For x=1 to 10 step 1 gibi bir ifadeyle döngü 1 den 10 a kadar 10 kez donecektir. Yani yukarıdaki ifadede x=1 görecek next e kadar olan komutları yerine getirecek,x=2 görecek next e kadar olan komutları yerine getirecek, x=5 görecek next e kadar olan komutları yerine getirecek,dikkat! x=10 görecek next e kadar olan komutları yerine getirecekve döngüden çıkıp artık next in altındaki komutları yerine getirmeye başlıyacak. Eğer step 2 deseydik x 1,3,5,7,9 değerlerini olacaktı, eğer for x=0 to 10 step 2 deseydik x 0,2,4,6,8,10. Mesela 0 den 10 a kadar olan çift sayıların toplamını bu şekilde döngü içerisinde yapabiliriz.

Örnek: Sıfır ile 10 arasındaki çift sayıları toplayan çok küçük bir program yazacağız. Standart.exe olarak açtığınız programa bir tane command buton koyarak çifr tıklayın. Çift tıklayınca project penceresinden command penceresine geçecektir. Bu pencerede şu kodu yazın ve F5 e basarak progamı çalıştırıp command butonunu tıklayın. içinde 30 yazan bir Mesaj kutusu elde edeceksiniz.

Private Sub Command1_Click()
    For x = 0 To 10 Step 2
    a = a + x
    Next x
    MsgBox a
    End Sub

Arkadaşlar vb ile ilgili sorularınız olursa sorun elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıcam sevgiler...

Fuck this world if they cant understand me!!!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bokee
    Bokee's avatar
    Erkek
    PacoRabanne peki visual basicte raporlamayı nasıl yapacam ben mesela kayıdı ekledik, ondan sonra ben bütün kayıtları raporlayarak çıktısını alacağım, onu nasıl yapacam ben?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PacoRabanne
    PacoRabanne's avatar
    Erkek
    iyide o zaman database'i de kullanman lazım ayrıca o burdan anlatılacak bi şey değil, visual basic eğitim cd'sinde 2 cd'de o dediğini detaylı bi şekilde anlatıyo.

Fuck this world if they cant understand me!!!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bokee
    Bokee's avatar
    Erkek
    tamam ben database'yi ekledim access olarak, fakat sorun orada eğitim cd'sini nereden bulacam :D sen demişsin yardımcı olmaya çalışacam ben ondan sordum :))
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ditto_pitto
    ditto_pitto's avatar
    Dişi

Bokee bunu yazdı:
    -----------------------------
    tamam ben database'yi ekledim access olarak, fakat sorun orada eğitim cd'sini nereden bulacam :D sen demişsin yardımcı olmaya çalışacam ben ondan sordum :))
    -----------------------------

database'i ekledikten sonra project kısmından add>>data reportu seçip bi rapor ekleyebilirsin,,visual data manager'dan da ayarları yap... sonrası malum klasik işlemler,,database'le bağlantıyı sağlıcaksın alanları ekliceksin vs. vs. 

Where ignorance is bliss, it"s folly to be wise!..
Toplam Hit: 1758 Toplam Mesaj: 5