folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Veritabanı Asenkron Sorgu

Veritabanı Asenkron Sorgu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Şöyle bir şey yapmak istiyorum. Programlama dillerinden bağımsız olarak (Veritabanı dillerindne bahsetmiyorum) asenkron bir işlem yapmak istiyorum veya Veritabanı kendisi asenkron olarak bunu çalıştırıyor mu ?

Şöyle ki 

Select * from x 

union all 

select * from y

union all

select * z

Şeklinde x y z select sorgularını asenkron olarak çalıştırıp en son hepsi cevap verdiğinde bunları birleştirip basmak istiyorum. Bu mümkün müdür? 

Şuan kullandığım db mysql.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

mesajları mq'a yazdırıp sonra oradan çekebilirsin

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

mesajları mq'a yazdırıp sonra oradan çekebilirsin

MQ dediğiniz nedir hocam ?

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DesertSun
    DesertSun's avatar
    Erkek

msmq (microsoft)

rabbitmq (linux)

::: REALHACKERS.NET ADMIN :::
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

benim bildigim database tek bir file'da tutuluyor.bu yuzden asenkron calistirsan bile bir islem bitmeden diger islem baslayamayacak database file'i locked durumda oldugu icin. yaniliyorsam duzeltin.

black implies white, self implies other, life implies death.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Demek istediğini yanliş anamadı isem sorgunun db tarafinda farkli thread 'ler ile gelip sonucun unionlanip sana donmesinden bahsediyorsan:

Database'e gore değişir. Orneğin oracle 'da bunun ile ilgili bir özellik oldugunu biliyorum parallel query idi yanliş hatirlamiyorsam.

Eğer soylediğin ben tetikliyim sonuc oluştugunda o bir call back fonksionu, event gibi bir sey oluştursun ise o konuda yazilim dili üzerinde farkliliklar vardir.

C# için boyle bir fonksion yazmıştim. yeni bir thread oluşturup sorguyu derliyip işlem bittiğinde bir event tetikliyor. bu sayede ben sonucu kontrol edip recursive olarak fonksiyonu cağirirken arka planda kendi işlemlerimi tamamlayip o gelen resulttaki kayitlara sms vs gonderiyordum.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek

Böyle bir şey mümkünse çok işime yarar.

Yani 3 tane union sorguyu paralel olarak çalıştırıp sonunda table donen bir sp örneği olan varsa elinde varya o elleri öperim agalar.

Noy: MsSql server kullanıyorum

Anıl
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@rakkoc , abi dediğin gibi tam da Threadler ile Multitasking gibi düşünebilirsin .Fakat her programlama dili Multi threading desteklemiyor. Ben direkt olarak bunu VT de çözmek istedim .

Şu rabbitmq ya bakayım.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

db ile bunu yapacağın vakitte paralel programlayarak 2 3 kere baştan yazarsın.

yok illa öyle yapacam diyorsanşurda bir örnek var.

http://rusanu.com/2009/08/05/asynchronous-procedure-execution/

ftw
Toplam Hit: 1428 Toplam Mesaj: 9
veritabanı senkronizasyon