folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Veritabanı Sorgu Harddisk Etki Eder Mi ?

Veritabanı Sorgu Harddisk Etki Eder Mi ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Merhabalar ,

Şöyle bir sorum olacaktı. Örneğin 50 GB SSD diskim var. Bu diskin 40 GB 'ı dolu. Veritabanım 2 GB lık yer kaplıyor diyelim.

Bir de 50 GB SSD diskim var. Bu diskin 3 GB'ı dolu. Veritabanım da 2GB yer kaplıyor.

Attığım sorgu süresi bu iki harddiskte aynı mı olur ? Yani aslında şunu soruyorum.

Veritabanı disk'e yazılırken belirli bir pointer'dan başlayıp mı okumaya başlıyor yoksa pointerlar farklı bir tabloda tutulup ilgili pointer'ı seçip daha sonra mı okuyor ?

INSERT  de değişmeyebilir hız da SELECT de değişir mi bilmiyorum.

Şayet VT belirli bir pointerdan başlıyorsa o pointer'ı hedef alacağından hızın değişmemesi gerekiyor. Okuma yaparken.

Şayet pointerlar farklı yerlerde ise yani verinin okuma yeri farklı adreslerde ise Hıza etki eder sanırım.

Bu konuda araştırma yapan var mı hiç ?

Edit : başlıkda güzel olmuş :D Çok anlaşılır. Neyse başlık önerisi de alabilirim :D

MhmdAlmz tarafından 20/Tem/18 13:17 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bychaos
    bychaos's avatar
    Erkek

Tamamiyle kapasiteyle degil okuma hızıyla alakalı bi durum 

Örnek : 1 milyon kayıt olan bi tabloya select attın ve bu db diskde 3 gb yer kaplıyor 

ister 500 olsun ister 40 gb olsun okuma ve yazma hızı aynı hise aynı sure de tepki verir.

İyi bir kalça sahibi olmanın, iyi bir kafa sahibi olmaktan daha fazla prim yaptığı bir ülkede, hiçbir şey daha ileriye gitmez. . Can Dündar.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    bychaos bunu yazdı

Tamamiyle kapasiteyle degil okuma hızıyla alakalı bi durum 

Örnek : 1 milyon kayıt olan bi tabloya select attın ve bu db diskde 3 gb yer kaplıyor 

ister 500 olsun ister 40 gb olsun okuma ve yazma hızı aynı hise aynı sure de tepki verir.

Kaynak var mı hocam veya mantıklı bir açıklama ? Ben bunu denedim aynı harddisk ve bir filmin 50 defa kopyasını aldım Kapasiteyi düşürdüm aynı sorgu aynı tablo aynı alanlar farklı sürelerde cevap verdi. O an bilgisayardaki işler elbet etki eder diye kararsızlıktan konuyu açtım.

Edit ; Denediğim makina da linux sunucu , kendi bilgisayarım falan değil

MhmdAlmz tarafından 20/Tem/18 13:36 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
Toplam Hit: 1280 Toplam Mesaj: 3
sorgu vt