Veritabanınında Hata

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Akuma
    Akuma's avatar
    Erkek
    Projende ne türlü dll veya ocx kullandı isen o ocx veya dll leri karşı tarafa gönder.

Daha sonra gönderdigin dll veya ocxleri başlatta çalıştıra regsvr32 c:\windows\system32\ado.dll yazarak register ettir.daha sonra tekrar denettir.

Tanrı Fındıgı Verir Ama Kırmaz.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    regsvr32 c:\windows\system32\ado350.dll elle yapmaya gerek kalmadan kodla nasıl yapabilirim.form_load a shell(run.exe "regsvr32 c:\windows\system32\ado350.dll") gibi bir şey yapsam olur mu?

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    Şimdi gördüğüm kadarı ile standart vb ocx lerini kullanmışsın ve bunun için extra birşey yüklemene gerek olmayabilir.
    Veritabanı meselesine gelince ;
    Sorun MDAC(ADO / Microsoft JET Database Engine) bileşenlerinin programı kurduğun sistemde olmamasından kaynaklanıyor ve bu bileşenleri asla elle yüklemeye kalkma sonuçları kötü olabilir.
    MDAC bileşenleri, eğer pc de office 2000/XP veya ie 6.0 varsa zaten yüklüdür.(kurulumda geliyor).İşletim sistemi WinXP ise yine gerek yoktur ama sadece win98 yüklü ise sisteme MDAC yüklemen lazım.Aşadaki microsoft sitesinden ücretsiz indirip yükleyebilirsin.Ayrıca VB6 run-time dosyalarını da yüklemen sanırım olayı çözer.
    http://msdn.microsoft.com/data/mdac/downloads/default.aspx

Peki işin doğrusu nedir? Hiçbir zaman direkt exe dosya program olarak dağıtılmaz.Yaptığın programı Install Shield tarzı bir yazılımla setup haline getirirsin, install Shield otomatik olarak yaptığın uygulamadı ki ocx'leri ve eğer gerekiyorsa MDAC bileşenlerini tanır ve setup içine ekler.Program kurarken gidip pc de gerekli bileşenlerin olup olmadığına bakar eğer yoksa (MDAC gibi) önce onu kurar ve sonra yazılımı kurmaya devam eder.Üstelik gerekli register kayıtlarını, program files klasörünü ve uninstall sistemini kendi yaratır ki işin doğrusuda budur.Tek kötü tarafı tek pakette MDAC, VB Run-Time, Framework gibi paketleride birleştirdiği için setup boyutu büyük olur.

Eğer VB6 kullanıyorsanız sana Install Shield yerine "Setup Factory" tavsiye ederim, kullanımı çok basit ve çok güçlüdür.Zira Install Shield çok profesyonel ve karmaşıktır.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    setup yapmayı denedim ancak sonuç aynı,karşı tarafa bir şey yapmadan ya da data nesnesi kullanmadan veritabnı oluşturamaz mıyım?

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    o zaman kendi oturup veritabanını yazacaksın.Access falan kullanmıyacaksın. En kolay yol text tabanlı birşey yapmaktır. txt den veri tabanı yap. Tabii sql de kullanmıyacaksın.çünkü sql cümlesini anlayacak bir engine olmayacak.
    Eğer istersen source-code ları gönder ben sana tam paket halinde ve ayrıntılı ocx bileşenleri yazarak göndereyim.

mail :cukurovax@gmail.com
    msn : cukurovax@hotmail.com

Toplam Hit: 3871 Toplam Mesaj: 16