Veysel Karani Hz.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CLK-J35
    CLK-J35's avatar
    Erkek
    Beyler ilk önce bu allah dostuyla ilgili biraz bilgi vereyim..

Veysel Karani Hz. :

Baykan İlçesi’nin en önemli özelliği, büyük zatlardan olan Hz. Veysel Karani’nin türbesinin İlçe’nin 8 Km. güneybatısında bulunan Ziyaret Beldesi’nde bulunmasıdır. Türbenin burada olması nedeniyle binlerce insan İlçe’ye akın etmekte ve İlçe’yi canlandırmaktadır.
           Türbesinin İlçe’de olması nedeniyle burayı önemli bir ziyaret merkezi haline getiren Hz. Veysel Karani’nin 555-560 yılları arasında doğduğu tahmin edilmektedir. Doğum yeri Yemen’in Karen Köyü’dür. Soyu Yemen Kabilelerinden Muradoğulları’ndan gelmektedir. Babasının ismi Amir’dir. Kendisinin asıl ismi Üveys Bin Amir-i Karenî’dir.  Karen Köyü’nün bir mutlu seherinde dünyaya
    gelen küçük Üveys, Muradoğulları’ndan Amir’in mütevazı evini mutlulukla doldurur. Dört yaşında iken babası vefat eder. O, annesinin başka kimsesi bulunmadığından bin bir güçlükle herhangi bir tahsil görmeden, semavi dinlere ve kitaplara ait herhangi bir bilgisi olmadan büyür.
          Üveys büyüdükçe kendisinde doğuştan mevcut olan “Tek Tanrı’ya İnanç” hissi de gelişir. O’nu kimse anlamaz, söylediklerine güler, alay ederler. Kendisini anlayan, dinleyen, derdine ortak olan tek insan annesi idi.
           Gönlü ulvi hislerle kaynaşan ve artık çalışıp annesine bakabilecek çağa gelen genç Üveys, bir iş aramaya koyulur. Sonunda kendisine en uygun işi seçer. Kendisiyle alay eden, kendisini anlamayan insanlardan uzaklaşmak ve endi iç dünyasıyla başbaşa kalabilmek için deve çobanlığı yapmaya başlar.
           Hz. Veysel Karani deve çobanlığı yapmaya başlayınca ihtiyar ve hasta annesi olmasa deve otlattığı sakin vadilerden Karen’e inmeyi hiç istememektedir. Kendi uzletgahında Allah ile başbaşa kalmaktan bir an olsun ayrılmak istememektedir. Artık Hz. Veysel Karani’nin ufku öyle geniş, aydınlık, gönlü öyle duyarlıdır ki, her an bir kurtarıcının haberini beklemektedir.
           Ve beklediği kutlu haber çok geçmeden kendisine ulaşır. Bu haber Allah’ın son Peygamberi Hz. Muhammed’in zuhur ettiği ve insanları “Hak Din’e” davet ettiği haberidir. Hz. Veysel Karani bf haberi duyunca hiç kimsenin irşad ve teşviki olmadan Müslüman olur, İslam’a ve Hz. Muhammed’e gönülden bağlanır. Annesine de Kelime-i Tevhid’i bizzat kendisi öğretir.

Daha fazlasını int araştırma yaparak bulabilirsiniz..

Bugün onu ziyaret etmeye nail oldum muhteşem bir yer

Akın akın insanlar ziyarete geliyor...
    Zati kabrine girdiğiniz zaman farklı duygular yaşıyorsunuz..

http://img513.imageshack.us/img513/4104/veyselkaranihzvl4.jpg buda ordan bir resim en sağdaki allah dostunun kabri..

CeLeKatireJeotuzbeş
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NighT-7
    NighT-7's avatar
    Erkek
    birde  ilahisi vardı : Veysel Karani diye. Helal oLsun Bu adamlara

...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HackMan
    HackMan's avatar
    Erkek

Evet ben gittim gördüm geçekten güzel. Clk olum milleti daha çok diyarbakıra yönlendir. Zaten çarşılarda filan ben bugünlerde çok capon görüyorum. Birazda yerli turist lazım bize :)))

Valla Bence Hz.Suleyman Ve Hz.Elyasa turbeleride görülmesi gereken yerlerden... Diyarbakırın eğil ilçesinde ayrıntılı bilgi gugıl... Cesetleri baraj altında kalmamak için çıkartılmışlar ama görgü tanıkları daha cesetlerin çürümediğini belirtmiştiler...

Sevmekten Korkmuyorum; Kitabını çalıştım... Başımdan geçmişi var; her cefaya alıştım...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NetBABA
    NetBABA's avatar
    Erkek
    Hiç gidemedim ne güzel sana nasib olmuş.Bir dua etsek Allahtan onun yuzusuyu hürmetine isteklerimizi duayla beyan etsek mekanında,o yüce zatın keşke nasib olsa.

Umudumu bu güne bağlamadım ki yarınım dan umutsuz olayım.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ByALeX
    ByALeX's avatar
    Erkek
    Türbesini Çok Ziyaret EtmişLiğim Var En Son Geçen Bahar Gitmiştik, İnsan RahatLıor VaLLa 

Alim ile Sohbet Etmek Zümrüt ile incidir, Cahil ile Sohbet Etme Günde Bin Can incitir. Alim ile Sohbet Etmek Mertebe, Cahil ile Sohbet Etme Dönersin Merkebe, Eşek Alim Olmaz Kitap Taşımakla Tekkeye, insan da Hacı Olmaz Gitmekle Mekkeye.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bella_ciaa
    bella_ciaa's avatar
    Erkek

bu adanaklara helal olsun

allah ruhlarını şad etsin

ama

bziim millet mamda kas kafalı

giidolar türbelre kendilerini süründürüolar batıl innaçlar doğrultuusnda yazık yav

zaten onlar şöyle demişler

bizden dilemeyimn ALLhatn dileyin ama kimse uygulamıyor

yazık

ne olacak bu ülkenin hali

Rüyamda Ben Ve hazreti Fethullah hoca abey efendi aynı Keranedeydik. İkimizde Aynı Kaşarı Zükmek İstedik. Ben Qarıyı Ona Vermeyince Fışfışla Fışfışlaya Ağlamaya Ve Vaaz vermeye Başladı. "Evladım Dünya Geçicidir (fışfışpırrt) Paylaşamadığınız bişey Varsa; Önce Arkadaşına İkram Et. Sonra Sen Yap... :D
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    White_AnGeR
    White_AnGeR's avatar
    Erkek
    imran268 bunu yazdı:
    -----------------------------

bu adanaklara helal olsun

allah ruhlarını şad etsin

ama

bziim millet mamda kas kafalı

giidolar türbelre kendilerini süründürüolar batıl innaçlar doğrultuusnda yazık yav

zaten onlar şöyle demişler

bizden dilemeyimn ALLhatn dileyin ama kimse uygulamıyor

yazık

ne olacak bu ülkenin hali

Arkadaşım Türkçen Çok Kötü Bari ALLAH Yazarken Dikkat et Bu Arada sana katılıyorum batıl inanç çok yaygın ülkemizde..

Bugünü Yaşadın Yarının Varmı. Gençligine Güvenme Ölen Hep İhtiyarmı... (Hz. MEVLANA)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kokainman
    kokainman's avatar
    Erkek
    büyük adamdı

... sorcerer & musket ...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

kokainman bunu yazdı:
    büyük adamdı

adam ters ZZZ

peygamber dostu

bende enstürmanı vardı yemen ellerinde veysel karani diye  buyrun http://www.divshare.com/download/684846-47d

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blue_dream
    blue_dream's avatar
    Erkek
    bilgilendridigin için sagol hocam. gercekten buyuk bi alim  
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CLK-J35
    CLK-J35's avatar
    Erkek
    herkesin bırgun siirte yolu düşerse baykan ilçesine gitmesi  mutlaka isterim...

CeLeKatireJeotuzbeş
Toplam Hit: 1948 Toplam Mesaj: 11