folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Web Services | Web Uygulama Hk.

Web Services | Web Uygulama Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _DevLop_
    _DevLop_'s avatar
    Erkek

Arkadaşlar,

Şöyle bir yardıma ihtiyacım var. Bir firmanın müşterileri var. Bu müşterilere sql üzerinden otomatik mail gönderiyorum (sql job ile). Bu mailin içeriğine iki adet button koydum (Onayla ya da reddet). 

İstediğim ise şöyle;

Bu buttonların içerisine gömmüş olduğum linkler sayesinde maili alan kişi onayla ya da reddet butonuna basacak. Bir services ya da web site sayesinde (Asp.Net) benim linke gömmüş olduğum id ile beraber sql e bu idyi onayladı ya da reddetti şeklinde insert etmem gerekmektedir.

Mail gönderme olayına kadar yaptım. Fakat buradan sonrasını tasarlayamadım. En ergonomilk nasıl olur ? Nasıl bir yol izlemeliyim ? Linkler üzerinden id yi parametre olarak yollayabilir miyim ? Ve bu idleri geri nasıl okurum ?

Örneğin : Siteipsi/OnayPortali/{onay/red}?{id}

245.198.545.15/OnayPortali/0?19047 şeklinde

Ve bunu nasıl okuyabilirim.

Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler..

‘A’ Developer is a good starter and a good finisher as well
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Hocam vereceğin adres herhangi bir aspx sayfa olabilir. Url olarak da falancaip/gelbakalim.aspx?i=onay&id=34573923049403823902340&kullanici=ontedi

şeklinde yollayıp onları gelbakalim.aspx sayfanda karşılayabilirsin.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

En ergonomilk nasıl olur ?

Web uygulaması ile olur.

Nasıl bir yol izlemeliyim ?

Web uygulamasına bir web form atarsın. Bu web forma id ve onay/red bilgisini parametre olarak gönderirsin. Akabinde QueryString ile veriyi okuyup gerekli değişikliği sağlarsın

Linkler üzerinden id yi parametre olarak yollayabilir miyim ? Ve bu idleri geri nasıl okurum ?

bu iki sorunun cevabını bir üstteki maddede.

Gelelim asıl önemli noktaya. Velev ki ben art niyetli bir müşteriyim. Maili tıkladım bi baktım kabak gibi URL (245.198.545.15/OnayPortali/id=19047&onay=1). Tuttum bu url üzerinde oynama yaptım ve aşağıdaki adreslere istek yolladım.

245.198.545.15/OnayPortali/id=19046&onay=0

245.198.545.15/OnayPortali/id=19045&onay=0

245.198.545.15/OnayPortali/id=19044&onay=0

canım sıkıldıkça url yi açtım ve kafama göre siparişleri update ettim.

Bunun için öyle bir güvenlik önlemi almalısın ki bir kullanıcı o sipariş numarasının dışında ki siparişi onaylayamasın. Bundan sonrasıda senin hayal gücüne kalmış hocam :). Onay ekranında kullanıcıya giriş mi yaptırırsın yoksa random ve benzersiz bir guid mi oluşturursun vb. O da yazılımcı olarak senin bileceğin iş.

Titanyumun gücü adına!!!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _DevLop_
    _DevLop_'s avatar
    Erkek

Cevaplar için teşekkürler. İd sen kastı im oraya gidip yollayacağım. Ve kullanıcı.Id geçecek gidiş değiştirip yakalanası imkansız gibi bir şey. 

‘A’ Developer is a good starter and a good finisher as well
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    _DevLop_ bunu yazdı

Cevaplar için teşekkürler. İd sen kastı im oraya gidip yollayacağım. Ve kullanıcı.Id geçecek gidiş değiştirip yakalanası imkansız gibi bir şey. 

Gerisini kendine göre düzenle işte hocam. Dediğim gibi sana kalmış bir durum ben sadece hatırlatmak istedim :) . İyi çalışmalar

Titanyumun gücü adına!!!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    Yazilimci bunu yazdı
    _DevLop_ bunu yazdı

Gerisini kendine göre düzenle işte hocam. Dediğim gibi sana kalmış bir durum ben sadece hatırlatmak istedim :) . İyi çalışmalar

Yani demek istiyor ki bir key gönder ve bu key INSERT VE UPDATE işleminden sonra değişsin :) adam 2. bir isteği yaptığı zaman hayırdır kardeş senin key VT de yok bidaha ne istek yapıyon . Bizde soru 1 kere sorulur kimseye eyvalahımız yok diyip isteği sql'e yazmayacaksın.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
Toplam Hit: 1151 Toplam Mesaj: 6
asp.net c# sql iis sql server sql server web service