folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder Web Tabanlı Event Trigger Nasıl Yapacağız?

Web Tabanlı Event Trigger Nasıl Yapacağız?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CoolerMaster
    CoolerMaster's avatar
    Erkek

Selam

Bir web sitesi var, masaüstüneki uygulamadan giriş yap butonuna tıklandığında web uygulamasının giriş yapmasını istiyorum.

Örneğin ING Bankasının Web Sitesini açtığımda, Cep Telefonundaki uygulamadan giriş yapa tıkladığımda, Web sitesi hiç birşey yapmadan direk login işlemini başlatıyor.

Bunu nasıl yapıyoruz nasıl bir trigger mantığı var?

Sağolun

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CoolerMaster
    CoolerMaster's avatar
    Erkek

Düşmeeee

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

trigger diyerek kastettiğin şeyi anlayamadım tam olarak. Veritabanı Yönetim Sistemlerinde kullanılan bir terim senin bahsettiğin şey farklı birşey ama ne olduğunu anlamaıdm tam olarak.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CoolerMaster
    CoolerMaster's avatar
    Erkek

A Bilgisayarındaki programa tıkladığım da B bilgisayarındaki uygulama giriş yapacak. Bu alt yapının hemen hemen çok benim aynısı bankacılık uygulamalarında kullanılıyor. Bunu nasil yapiyorlar? 

İng bankasinin bankacilik uygulamasina androidden giris yap dedigimde, sifre penceresinde duran masaustu pcmdeki web sayfasi giris yapiyor, nazi oluyo bu?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    CoolerMaster bunu yazdı

A Bilgisayarındaki programa tıkladığım da B bilgisayarındaki uygulama giriş yapacak. Bu alt yapının hemen hemen çok benim aynısı bankacılık uygulamalarında kullanılıyor. Bunu nasil yapiyorlar? 

İng bankasinin bankacilik uygulamasina androidden giris yap dedigimde, sifre penceresinde duran masaustu pcmdeki web sayfasi giris yapiyor, nazi oluyo bu?

O ne saçma şey öyle, masaüstüne şifresini girmeden sırf android den girdin diye giriş mi yapıyor? Bildiğin güvenlik zâfiyeti bu.

Neyse sanki facebook chat gibi birşey istiyorsun sen. Yani bir pencerede giriş yapılmış facebook chat'e öteki pencerelerdede giriş yapılsın gibi birşey. O işe hiç bulaşmadım ama farklı farklı yöntemler var. Net birşey diyemeyeceğim. Websocket gibi birşey ile yapılabilir ama javascript ile cliend de kontrol felan lazım. Ama dediğim gibi emin değilim.

DrKill tarafından 11/Kas/15 00:03 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CoolerMaster
    CoolerMaster's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı
    CoolerMaster bunu yazdı

O ne saçma şey öyle, masaüstüne şifresini girmeden sırf android den girdin diye giriş mi yapıyor? Bildiğin güvenlik zâfiyeti bu.

Neyse sanki facebook chat gibi birşey istiyorsun sen. Yani bir pencerede giriş yapılmış facebook chat'e öteki pencerelerdede giriş yapılsın gibi birşey. O işe hiç bulaşmadım ama farklı farklı yöntemler var. Net birşey diyemeyeceğim. Websocket gibi birşey ile yapılabilir ama javascript ile cliend de kontrol felan lazım. Ama dediğim gibi emin değilim.

Yaw öyle değil tabiki öncelikle masaüstünden şifre giriyorsun, android giriş yapılacak diyor, ok tuşuna basıyordun giriş yapıyor hemen.

en basit haliyle kütüphanesini arıyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum :)

Ya web servise 5 sn de bir soru soravam bu adam girdimi diye, ya da bunların yaptığı yöntemi bulacam

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

DrKill inde dediği gibi trigger database management sistemlerinde tetikleyici mekanizma olarak kullanılıyor.

Mesela bir tabloya bir kayıt attığında diğer tabloyada kayıt atmana yarayabilen bir tirgger yazabilirsin.

Kelime anlamı olarak istediğin şeye de uygundur.

Benim düşüncem, web den giriş yapınca uygulama yüklü olduğu için ona müdehale edebilirsin de mobilden girince web nasıl login oluyor onu bilemedim.

Web i senin için unique yapan bişey olması lazım. Belki mac adresine göre login olmanı sağlıyordur bilemedim.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CoolerMaster
    CoolerMaster's avatar
    Erkek

Hocam zaten şifre giriliyor, daha önceden girildi ve uygulamada kayıtlı yani unique olması tarafını geçtik :)

Trigger tetikleyici demek, tüm programlama dillerinde kullanılır event trigger olarak geçer, örneğin bir butona basılması da bir eventi tetikler.

Mevzumuz, web de hangi dille en basit yaparız

https://en.wikipedia.org/wiki/WebSocket

şöyle birşey var ama en kolay nasıl yapılır acaba :S Hiç mi kullanan yok?

CoolerMaster tarafından 11/Kas/15 00:31 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

hocam yanlışım varsa düzelt. şimdi ing bankasının web sitesinden hesap numaramı girdim next dedim karşıma şifre soran bir sayfa geldi. cebimden cep telefonumu cıkardım ing bankın uygulamasını açtım giriş yap dedim. ing bank web sitesinde benden şifre isteyen bölüm kendi kendine otomatik olarak geçip gitti öyle mi?

eğer böyle ise gecenin bu saatinde aklıma ancak şöyle bir çözüm geldi. login tablosunda iki sütun açarım birinde bool diğerinde datatime tutacak şekilde. bool bölümünün varsayılan değerini false yaparım datetime null kalabilir. ben cep telefonundan giriş yap a tıklayınca bool bölümü true ya cevirip arkasından da datetime bölümüne beş dakika ilerisi için zaman atarım. web sitesinden de ajax vs. ile sürekli bu bölümü kontrol ederim true ise girişi sağlar değeri tekrar false ye cevirtirim. en basit mantık ile bu gözüküyor. tabi bundaki güvenlik açıklarını kapatmak amacı ile güvenli bilgisayar seçimi vs. bir sürü zımbırtı yapmak lazım.

crafty tarafından 11/Kas/15 00:53 tarihinde düzenlenmiştir

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

şimdi A ve B istemcilerini düşünelim. B android uygulaması A da websitesi. Sen önce A ile sunucuya bağlanman lazım. Ya Websocket, Server-sent (bu tek taraflı oluyor, senin işine daha çok uygun) gibi devamlı bağlantı sağlayan bir teknoloji kullanabilirsin ya da birkaç saniyede bir ajax sorgusu gönderebilirsin siteden sunucuya. Android ile sunucuya bağlanıp giriş yaptığında sunucu hemen açık olan bağlantıdan websitesine onay verecek ve giriş yapacaksın ya da ajax kullandığında bir sonraki bağlantıda onay verecek giriş yapabileceksin. İkinci seçeneceği yapması daha kolay ama birkaç saniye gecikme olabilir. 

Çoğu programlama dilinde bunları yapabilmek için framework'ler var, genelde nodejs kullanılıyor ama gördüğüm kadarıyla eğer ilk seçeneği yapacaksan.

. . .. . ... .
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    Buremba bunu yazdı

şimdi A ve B istemcilerini düşünelim. B android uygulaması A da websitesi. Sen önce A ile sunucuya bağlanman lazım. Ya Websocket, Server-sent (bu tek taraflı oluyor, senin işine daha çok uygun) gibi devamlı bağlantı sağlayan bir teknoloji kullanabilirsin ya da birkaç saniyede bir ajax sorgusu gönderebilirsin siteden sunucuya. Android ile sunucuya bağlanıp giriş yaptığında sunucu hemen açık olan bağlantıdan websitesine onay verecek ve giriş yapacaksın ya da ajax kullandığında bir sonraki bağlantıda onay verecek giriş yapabileceksin. İkinci seçeneceği yapması daha kolay ama birkaç saniye gecikme olabilir. 

Çoğu programlama dilinde bunları yapabilmek için framework'ler var, genelde nodejs kullanılıyor ama gördüğüm kadarıyla eğer ilk seçeneği yapacaksan.

tam olarak bu sekilde. birde adami tanimak icin cookie ye token atilir. mesela web.whatsaspp.com da adami tanimlamak icin qr kod okutuluyor ayni mantikda. QR ile tanimlama yapildiginda cookiye atiyor islem bitiyor.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. || Kişisel : Http://blog.rakkoc.com // Kurumsal : http://www.Yoroca.com
Toplam Hit: 686 Toplam Mesaj: 11
web tabanlı event trigger