folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Windows Kuramıyorum Helppp !!!

Windows Kuramıyorum Helppp !!!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aydin-ors
    aydin-ors's avatar
    Erkek
    verdiği hata : disk boot failure:( insert boot system disk and press enter )yazıyor hata olarak.ve wın98 cd'sini takmadan da çalışmıyor bilgisayar.cd'yi takmayınca hep aynı hatayı veriyor.fakat cd'yi takınca hiçbir hata vermeden çalışıyor ve kendi kendine normal bir şekilde çalışıyor.bizde harddiski çıkartıp , başka bilgisayara taktık yine aynı hatayı veriyor.çözümünü bulamadık bir türlü.renegadealien bu kaonuda yardımcı olursan sevinirim.biz halen nedenini bulamadık bunun.

yaşayarak edinilmiş bilgiler,taş üzerine yontulmuş yazılara benzer.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    bak benim 2 üstteki yazdığım yazıda tahmin ettiğim gibi

bir bilgisayarın fat dosya sistemli disk ile boot etmesi için - windows kurulu olsun yada olmasın- ms dosun iç komutlarının çalıştırılabilmesi ve komut yorumlanabilmesi için 5 adet dosyaya ihtiyac duyar..

bunlar

io.sys (boot sırasında bios kontollerinden sonra sistemin kontrolünü ele alan dosya)

msdos.sys (msdosun açılıken yapacağı ayarları dulunduran ve sistemi kullanılabilir hale getiren dosya)

config.sys (bu varsda çalıştırılan ve sistem ile ilgili yapılan tanımlamaları bildiren dosyadır.)

command.com (dos işletim sistemi komut yorumlayıcısıdır.. eğer bu sistemde yoksa bilgisayar size komut yorumllayıcısının adresini sorar..)

autoecex.bat açılışta işlenecek komutların yazdığı dosyadır.. olması zorunlu değildir.)

işte bu 5 dosyadan io.sys veya msdos.sys sizin bilgisayarda eksik.. bunda dolayı bilgisayar açılmıyor.. önceikle cd romdan boot ediliyor bu dosyalar oradan okunuyor ve hdd deki windows açılıyor..

sizin yapacağının yeni oluyşturulmuş bi başlangıç disketi ile bilgisayarı açmak ve sırasıyla şunları yazmak

a:\> c:
    c:\> cd\
    C:\> attrib -h -r -s -a *.*
    c:\> a:
    A:\> sys c:

ve restart ettiğinizde hdd niz boot etmeye hazır...

hade kolay gelsin :)

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pic_Boy
    Pic_Boy's avatar
    Erkek
    bak biliorum benimde ole compaq o olaydan kurtulman icin fdisk format atarsan koruma kalkar ... birde kendi win cdsi yokmu ? fdisk formatla sıfırla olur ... daha once ole keşfettim bende kuramiodum simdi sistemi kırdım hiç ole bi sorun cıkarmıo istediğim win cdsini kullanıorum ...

Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aydin-ors
    aydin-ors's avatar
    Erkek
    renegadealien sağol dediğin gibi yaptım düzeldi.teşekkür ederim.

yaşayarak edinilmiş bilgiler,taş üzerine yontulmuş yazılara benzer.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    aydin-ors bunu yazdı:
    -----------------------------
    renegadealien sağol dediğin gibi yaptım düzeldi.teşekkür ederim.

KAHRETSİN

önemli deel kardeş :))
    tahribata görevimiz :)

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    444
    444's avatar
    Erkek
    renegadealien bunu yazdı:

KAHRETSİN

önemli deel kardeş :))
    tahribata görevimiz :)

rene buyuksun walla hoja...

nox...!