folder Tahribat.com Forumları
linefolder Microsoft Windows Ailesi İşletim Sistemleri
linefolder Windows Not Defterinde Otomatik Unicode Kodlama

Windows Not Defterinde Otomatik Unicode Kodlama

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    raul
    raul's avatar
    Erkek

beyler not defteri içerikli bir metin indirdiğimde internetten direkt utf-8 olarak kaydediyor. tekrar dosyaları tek tek açıp unicode olarak elle değiştiriyorum . utf-8 olarak işime yaramıyor . bu şekilde çok işim oluyor . zaman almaya başladı . otomatik olarak bütün not defterlerini unicode olarak kullanmak istiyorum . windows 8 kullanıyorum . nerden bu ayarı yapabiliriz ?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Unicode ?? UTF-8 ?? UTF-8, unicode için kod tablosu gibin, kodlayıcı...

notepad2 kullanın. http://www.flos-freeware.ch/notepad2.html notepad'in yerine geçer.

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

notepad++

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buzukatak
    buzukatak's avatar
    Erkek

Arkadaş daha çok, indirdiği her metin dosyasının uhrevi bir şekilde Unicode (Little Endian herhalde) olarak kaydolmasını istiyor bilgisayarına.

Yoksa bildiğimiz notepad ile dosyayı açıp Unicode olarak kaydetmenin notepad2 veya notepad++ ile açıp kaydetmenin pratik olarak bir farkı yok.

@raul hocam internetten bir dosya sana nasıl gönderilirse o şekilde kaydedilir. utf-8 bir metin dosyasını indiriyor olmalısın ki o şekilde görünüyor.

İndiriğin bir metin dosyasının kodlamasını otomatik olarak Unicode yapan bir Windows ayarı yok, garip de olur zaten.

Metin dosyalarını toplu olarak Unicode'a çevirmeni hızlandıracak araçlar muhakkak vardır.

https://www.google.com.tr/search?q=batch+text+file+encoding+converter&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=czlaVuqFFsjlUtuDjOAK

gibi bir aramayla başlayabilirsin.

anlıyorum.
Toplam Hit: 1008 Toplam Mesaj: 4
not defteri unicode utf-8