folder Tahribat.com Forumları
linefolder Microsoft Windows Ailesi İşletim Sistemleri
linefolder Windows Saat Biçimini 24 Saatten 12 Saate Almak.

Windows Saat Biçimini 24 Saatten 12 Saate Almak.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Selam arkadaşlar , yabancı kaynaklar ve türkçe de windows da saat ayarlarını 

12/24 saat arası değiştirmek farklı , bunun sebebi işletim sistemi dil ayarlarından sanıyorum.

Türkçe için 24 saat yerine AM-PM yani ÖÖ-ÖS  Öğleden önce ve öğleden sonra yapma ayarlarını göstericem.

Ben her yerde 12 saat dilimi kullanan biriyim. yani saat akşam 8 se akşam 8 dir  20 diye bir saat veya 21 22 bunlardan nefret ediyorum. 

Adım Adım bakıyoruz.

Denetim masasına giriyoruz.

Saat Ve Bölge ayarına giriyoruz.

Bölge sekmesinin altında Tarih, Saat veya sayı biçimlerini değiştire giriyoruz.

Bu pencerede ek ayarlara giriş yapıyorz NOT : yabancı kaynaklarda ek ayarlara girmeden shot time setting ve long time setting yani kısa saat bilgisinde seçenekler çıkıyor , fakat türkçe windows 10 da heralde kimse 12 saat kullanmaz diye bu seçenekeri koymamışlar , buyüzden bu ayarı elle girmemiz gerekiyor.

Ek ayarlarda önce üstteki sekmeden SAAT i seçiyoruz. Ardından tüm ayarları elle girebildiğimiz panel bizi karşılıyor.

KISA saat Türkiye de HH:dd diye gidiyor. 

H ler büyük olursa 24 saat dilimi demek

h ler küçük olursa 12 saat dilimi demek

kısa saatte ki HH:dd yi    hh:dd olarak değiştiriyoruz.

AM = öğleden öncesi yani gece 12 ile öğlen 12 arasında kalan saat dilimi demek buraya istediğinizi yazabilirsiniz normalde varsayılan olarak Öğleden Önce demektir ( ÖÖ )

PM = öğlen 12 ile akşam 12 arası olan zaman dilimidir kısaltması ( ÖS ) Öğleden sonra demektir 

bu iki değere istediğinizi yazabilirsiniz , saate tıkladığınızda bu belirir ben inglizcedeki gibi AM-PM kullanıyorum siz ister oraya SABAH-AKŞAM yazın ister başka bişi yazın size kalmış. 

Kaydettiğinizde artık 12 saat dilimine geçmiş bulunuyorsunuz. 

Sonuç

PanxeR tarafından 14/Haz/18 18:39 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Başlık ve içerik düzeltilmiştir. 

PanxeR tarafından 14/Haz/18 18:38 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar