folder Tahribat.com Forumları
linefolder Microsoft Windows Ailesi İşletim Sistemleri
linefolder Windows Users Klasörünün Konumunu Değiştirmek Mümkün Mü?

Windows Users Klasörünün Konumunu Değiştirmek Mümkün Mü?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

merhaba arkadaşlar. tablet/bilgisayar kullanıyorum. dahili hafızası 32GB(28), 64GB da sd kart taktım kullanıyorum. C'nin yaklaşık 10GB'ını users klasörü oluşturuyor, e 8ini de windows... Bana kalıyor ancak 10GB. Masaüstü, indirmeler, belgeler gibi kısımları taşımak basit.. fakat gel gör ki asıl veri yükünü AppData yapıyor. yani onu taşımam lazım bir şekilde. ya da temiz temiz tüm users klasörünü.

biraz araştırdım baya karışık anlatmışlar. bootable usb ile girip bir şeyler bir şeyler yazmak çizmekten bahsediyor. çok karışık geldi cesaret edemiyorum. yok mudur users klasörünü taşımanın kolay bir yolu?

kofcu tarafından 23/Eyl/16 21:09 tarihinde düzenlenmiştir

ben de sevgiden yanayım...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

vaay hocam iyi görünüyor ben daha farklı çözümler görmüştüm.

bu arada hayırlı olsun tbt notification sistemi gelmiş heralde!!

acaba hiç yeni hesap falan açmadan direk registry'i değiştirsem olur mu? deneyeyim mi? :D

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    kofcu bunu yazdı

acaba hiç yeni hesap falan açmadan direk registry'i değiştirsem olur mu? deneyeyim mi? :D

denemeden bilemeyiz, istersen sanal pc de dene ondan sonra normal pc de denersin .

virtualbox -vmware

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı
    kofcu bunu yazdı

denemeden bilemeyiz, istersen sanal pc de dene ondan sonra normal pc de denersin .

virtualbox -vmware

doğru dedin hocam sanal pc ile denemek lazım riske atmayalım bilgisayarı. lakin zaten hem yer yok hem de bu performansı kaldıracak donanım yok bilgisayarımda ondan dolayı deneyebilen olursa teşekkür ederim. yapılacak şey şu:

bilgisayarda hard disk C ve D olarak ayrılacak ve C'ye windows 10 kurulacak.

daha sonra hesaplar falan oluşturulacak vesaire, sonra regeditten şu adresteki(HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList) "%SystemDrive%\Users" gibi değerler "D:\Users" gibi değiştirilecek.

herhangi bir sorun oluyor mu? taşınma sorunsuz gerçekleşiyor mu değerlendirilecek.

hatta bi de bu işlem öncesindeki yüklü programlar işlem sonrası herhangi bir disfonksiyona uğruyor mu diye değerlendirilirse tadından yenmez.

bunu deneyecek olursa o arkadaşıma çok teşekkür ederim şimdiden.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocam öyle yapma o registry ayarları teoride çalışır, fakat pratikte malesef birçok yazılım c:\users , c:\program files gibi klasörlerin yerini statik veriyor, o registry ayarlarını sorgulamıyor. Onun için sen değiştirsende birçok program bu klasörleri arayıp çakılacak

Onun yerine NTFS junction yap,

http://schinagl.priv.at/nt/hardlinkshellext/linkshellextension.html

Burada hem konuyu çok iyi anlatıyor hemde o shell extension bu işi kolaylıkla yapıyor.

Yapman gereken o klasörü silip,(silinmiyorsa önce hiren's boot CD gibi birşeyle açıp) sonra diğer diskte yarattığın users klasörünü c: diskine NTFS junction ile bağlamak

Bu şekilde klasörün adresi artık diğer diskte olacaktır

HolyOne tarafından 23/Eyl/16 21:51 tarihinde düzenlenmiştir

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Hocam öyle yapma o registry ayarları teoride çalışır, fakat pratikte malesef birçok yazılım c:\users , c:\program files gibi klasörlerin yerini statik veriyor, o registry ayarlarını sorgulamıyor. Onun için sen değiştirsende birçok program bu klasörleri arayıp çakılacak

Onun yerine NTFS junction yap,

http://schinagl.priv.at/nt/hardlinkshellext/linkshellextension.html

Burada hem konuyu çok iyi anlatıyor hemde o shell extension bu işi kolaylıkla yapıyor.

Yapman gereken o klasörü silip,(silinmiyorsa önce hiren's boot CD gibi birşeyle açıp) sonra diğer diskte yarattığın users klasörünü c: diskine NTFS junction ile bağlamak

Bu şekilde klasörün adresi artık diğer diskte olacaktır

vay be! gerçekten güzel uygulama... teşekkürler şeyhimiz

kimse yapmadan ben resimli yapayım:

tisikkirlirsiyh

kofcu tarafından 23/Eyl/16 22:19 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 800 Toplam Mesaj: 7
windows 10 users folder