folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Yapay Zeka Gpu Önerisi

Yapay Zeka Gpu Önerisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kont239
    kont239's avatar
    Erkek

Görüntü işleme üzerine bir proje yapacağım. Fakat donanım olarak gpu cluster oluşturmam lazım. Bunun maliyet araştırmasını yapıyorum. Bu konuda tecrüvesi olan satın almış ve ya araştırmış bilgisi olan müridler vardır. 

Donanım kısmından çok anlamadığım için yardımcı olursanız sevinirim 

Hangi ürünleri tavsiye edersiniz  ?

İyi kötü yanları nedir ?

Önerileriniz varsa ve link paylaşabilirseniz bizde bilgilenelim

4641544948---53415249544153
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    masteryoda
    masteryoda's avatar
    Erkek

benimde bu ara image classification ile alakalı ufak bir şey yapmam gerekti github daki hazır örnekler üzerinden bir şeyler denemek istedim
    tensorflow gpu modunda daha hızlı işlem yapıldığını okudum
    tavsiyem cuda destekli bir gpu alman https://developer.nvidia.com/cuda-gpus
    çalıştığım firmaya istekte bulundum it tarafı asus gtx 1050 ti bunu alacaklarını söyledi ne kadar işime yarar inan bende bilmiyorum ama  cuda destekli bir şey alman gerek diye düşünüyorum.

belki okumak istersin https://www.pyimagesearch.com/?s=cuda+gpu

masteryoda tarafından 24/Haz/20 15:35 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gamahawk
    gamahawk's avatar
    Erkek

Çok özel bir proje değilse Cloud kullansan? Ben cloud tercih ederdim açıkcası, donanımla ne uğraşıcam abi yok bozuldu yok driver güncellenmedi, PaaS olarak kullan kafan rahat olsun.

https://cloud.google.com/gpu?hl=tr 

hawk
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

Hocam sıfırdan bir model eğitecek misin, eğiteceksen ne kadar büyük bir model eğiteceksin?

Hazır bir model kullanacaksan ne büyüklükte bir model kullanacaksın?

Realtime çalışması gereken bir şey mi yapıyorsun?

Modelin büyüklüğüne, niteliğine, gerekliliklere göre kullanacağın gpu(lar) değişir.

Ayrıca başlangıçta colab'de denemeler yapabilirsin ücretsiz olarak. Training biraz zahmetli olur ama başlangıç için iş görebilir.

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek
    gamahawk bunu yazdı

Çok özel bir proje değilse Cloud kullansan? Ben cloud tercih ederdim açıkcası, donanımla ne uğraşıcam abi yok bozuldu yok driver güncellenmedi, PaaS olarak kullan kafan rahat olsun.

https://cloud.google.com/gpu?hl=tr 

terstten geçiriyorlar, en düşük sistemde aylık ücreti 350 doları buluyor.

4x1080ti kullanabilirsin. 2080ti da kullanabilirsin. bütçene göre değişir. 1050ti çok ağır kalıyor. bunların yanında.

1050ti alana kadar 1660 al. Benzer fiyatlı daha iyi performanslı.

ya da tesla serileri k80 falan. Google Cloud'da zaten bu serileri koyuyor makinalarına. Ama k80, 2080ti'dan daha yavaş.

ihtiyaç meselesi hocam.

1050ti, 1080ti, rtx 2080ti üçünü de kullandım ve kullanıyorum aktif olarak. bariz hız farkları var kartlar arasında. 

Burası da sana fikir versin:

https://lambdalabs.com/deep-learning/workstations/4-gpu

not: biz tensorflow kullanıyoruz, python ile.

neverland tarafından 24/Haz/20 16:30 tarihinde düzenlenmiştir

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kont239
    kont239's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı

Hocam sıfırdan bir model eğitecek misin, eğiteceksen ne kadar büyük bir model eğiteceksin?

Modelin büyüklüğüne, niteliğine, gerekliliklere göre kullanacağın gpu(lar) değişir.

Ayrıca başlangıçta colab'de denemeler yapabilirsin ücretsiz olarak. Training biraz zahmetli olur ama başlangıç için iş görebilir.

Evet sıfırdan bir model eğiteceğim. Keras ve tensorflow kullanmayı düşünüyorum. 

1M üstünde veri var büyüklük olarak hangi kategoride bilmiyorum.

Eğittikten sonra realtime çalışacak ve belli aralıklarkla eğitime devam .

@MasterYoda

İncelicem teşekkürler

kont239 tarafından 24/Haz/20 16:19 tarihinde düzenlenmiştir

4641544948---53415249544153
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    kont239 bunu yazdı
    Lightsaber bunu yazdı

Evet sıfırdan bir model eğiteceğim. Keras ve tensorflow kullanmayı düşünüyorum. 

1M üstünde veri var büyüklük olarak hangi kategoride bilmiyorum.

Eğittikten sonra realtime çalışacak ve belli aralıklarkla eğitime devam .

@MasterYoda

İncelicem teşekkürler

hocam veriden çok kullanacağın mimarinin büyüklüğü önemli. kaç milyon parametreli bir model olacak?

mesela GAN'larda kontağı açmak genelde 12GB'tan başlıyor (inference için) :) 

rahat etmen için en azından modelin  sığabileceği kadar vram olması lazım.

Mesela sınıflandırma için bir network eğiteceksen burada belli başlı backboneların ve classifierların gpu memory kullanımlarına dair veriler paylaşılmış: https://github.com/albanie/convnet-burden

Şurada da training ve inference sırasında kendi modelinin ne kadar vrame ihtiyaç duyacağına dair yaklaşık bir hesaplama var: https://datascience.stackexchange.com/a/32078

senin durumundan bağımsız olarak şu aralar f/p olarak rtx 2080 ti öneriyorlar diye hatırlıyorum ama ihtiyaçlarına göre titan, v100, p100 vs düşünmen de gerekebilir ama küçük bir model eğiteceksindir 1050ti bile yetecektir belki

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
Toplam Hit: 1183 Toplam Mesaj: 7
gpu yapay zeka phyton