Yapay Zeka İcin Pc Toplama

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusemre
    yunusemre's avatar
    Erkek

Selamlar, 

Yapay zeka isleriyle ugrasmak icin kasa toplamak istiyorum nasil bir pc ye ihtiyac olacak var siz degerli muritlerden yorum almak istedim

Video olusturma ses uretme vb yapilacak

Tesekkurler

"Programcılar saatler boyunca çalışmak zorunda kalmalarına engel olacak sistemler tasarlamaya saatler boyunca uğraşırlar." David Allen
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    edminkardes
    edminkardes's avatar
    Erkek

en az 12 gb vram lazım ama çoğu modeli çalıştırmakta sorun yaşayacağın için 24 gb vram olan ekran kartlarına baksan daha iyi olur bütcen varsa 4090 yoksa 3090 kartlara bakman lazım sıfır yerine ikinci el kart alabilirsin 2 tane 3090 1 adet 4090dan bir tık daha fazla performans veriyor onun dışında 32 gb ram ve en az 6 core güncel bir işlemci yeterli olacaktır

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Erkek

4070 ekran kart ve 12gb vram en az.. bunların üzerindekilerde hızlı çalışabilirsin.

bende 4070 var tavas değil tabi ama biraz zorladığımda detaylara girdiğimde yavaslıyor ama performans veriyor yinede..

Kendini beğenmişlik, hakedilmelidir.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Video için 16-24 gb modellere bak ne kadar fazla vram o kadar geniş yelpazede ve büyüklükte iş yapabilirsin demek. 24gb vram'li kartların çoğu zaten serisinin amiral gemisi diyebileceğimiz kartlar olduğundan performans olarak fazla bir kaybın olmaz. Ve tabi ki nvidia olacak amd'ye bulaşma yapay zekayla ilgileneceksen.

İşlemciyi de güncel modellerden ortalama üstü bir şey alırsan sıkıntı çıkarmaz. M2 Ssd'de zamandan kazanmak için lazım. Parayı yatıracağın ana şey ekran kartı, sonra kalan bütçeyle de diğer parçaları toparla. Chat gpt'ye sorabilirsin işte şu ekran kartını alıcam geriye ortalama bir bütçem kaldı yapay zeka için nasıl bir sistem önerirsin de o da sana yardımcı olur. Parçalar bunu beğenmedim değiştir üst model ya da alt model filan diyerek anlık sana asistanlık yapar.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

up olsun daha önce yapay zeka için sistem toplayan yok mu forumda yav.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek

Hocam alternatif şunu da düşünebilirsin. Sürekli ihtiyacın olmayacaksa, iş yapılacağı zaman kullanacaksan cloud çözümler daha ekonomik olabilir.

Misal Azure saatlik hesap üzerinden GPU makine veriyor cloud.

https://learn.microsoft.com/en-us/azure/virtual-machines/sizes-gpu

Özelliklere göre fiyatlandırma değişiyor. İstediğinde açıp kapatabiliyorsun, kiralam usulü gibi düşün.

~
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    katoki
    katoki's avatar
    Erkek

Bende bu konuda yeniyim, geçtiğimiz ay bir kaç deneme yaptım. Öncelikle kullanacağın toolların yazılımların vs. en uyumlu hangi grafik kartları ile çalışıyor ona bak. Bu konuda öncü nvidiadır çünkü cuda desteği var. Daha sonra grafik kartının cuda driver desteğini araştır. 

Elimde R730 üzerinde Tesla M60 grafik kartı olan eski bir sunucu var. Bazı noktalarda uygulama sanallaştırma ve masaüstü sanallaştırma için kullanılıyor. Boşta kaldığı bir zamanda üzerinde bir windows işletim sistemi kurup private gpt kurup denemek istedim fakat cuda driverında sorun yaşadım. Çünkü grafik kartında 32(8x4) VRam olsa bile eski bir kart olduğunda cuda driverında sorun yaşadım. 

Daha sonra evimdeki bilgisayarda kurup denemek istedim, evimde RTX 3060 var. Hiçbir sorun yaşamadan kurdum ve yazılımı ayağa kaldırdım. Oldukça performanslı, metin veriyorsun anında cevaplıyor vs.. Fakat video oluşturma ve ses üretme konusunda bir adım atmaya fırsat bulamadım.  Ama biraz daha araştırınca huggingface.co sitesini buldum. Yapay zeka modellerinin, datasetlerin havalarda uçuştuğu muazzam bir topluluk. Buray

Bu konuda yol gösterecek birisi varsa çok teşekkür ederim. Boş zamanlarımda bunlarla uğraşıp kendimce bir şeyler çıkarmak istiyorum. Şunu kur, şunu buradan al, datayı şurada şöyle training edersin vs. 

Şunu da sormak istiyorum; 5-6 grafik kartını aynı sunucuya bağlasak hepsini aynı anda kullanabilir miyiz? Yoksa illa tek bir grafik kartı mı şart bu konuda?

katoki tarafından 16/Oca/24 23:54 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    antichrist bunu yazdı

Hocam alternatif şunu da düşünebilirsin. Sürekli ihtiyacın olmayacaksa, iş yapılacağı zaman kullanacaksan cloud çözümler daha ekonomik olabilir.

Misal Azure saatlik hesap üzerinden GPU makine veriyor cloud.

https://learn.microsoft.com/en-us/azure/virtual-machines/sizes-gpu

Özelliklere göre fiyatlandırma değişiyor. İstediğinde açıp kapatabiliyorsun, kiralam usulü gibi düşün.

onlar pahali hacu

https://vast.ai/

burda başkasının sitemini kiralayabilirsin

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek

Hala piyasada gecen mining sezonundan kalma 3090lar dolaniyor 12-15k bandinda. 24gb ram fiyat/performans bu isler icin.

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
Toplam Hit: 726 Toplam Mesaj: 9
yapay zeka kasa toplama