folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Yatay Geçiş Hakkında Genel Bilgi Ve İngilizce Yeterlilik

Yatay Geçiş Hakkında Genel Bilgi Ve İngilizce Yeterlilik

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asiminnesli
    asiminnesli's avatar
    Erkek

iyi akşamlar herkese kolay gelsin ,

okuldan ayrılma aferesinde olarak geleceğimi planlarken öenmli bir noktadayım NEREYE GEÇMELİYİM ?

aslında sonunun cevabı basit eletrik- elektronik temelli olsun imkan alanı v.s. geniş olsun biraz daha özgür olsun derken Kontrol ve Otomasyon mühendisliğine %100 eminim.

Şimdi sıkıntım şudur ki merkezi yatay geçiş yapacağım mağlum merkezi yatay geçiş için tek hakkım var. ( tabiki istediğim kdar başvuru yapabilirim ). Normalde İTÜ ye başvuracağım ama ÖSYM nin koyduğu saçma sapan bir kurala takılmış durumdayım. kural da şudur

-kural -

Öğretim dili Türkçe programdan tamamen veya kısmen yabancı dilde eğitim yapan programlara geçişte öğrencinin yabancı dil şartını sağlaması gerekmekte, hazırlık sınıfında veya birinci sınıſta geçiş yapmak isteyen öğrencilerin yabancı dil şartını sağlamaması durumunda yabancı dil hazırlık eğitimi almaları gerekmektedir.

-kural-

Özetle : ben şuan tamamen türkçe programda kayıtlıyım ve başvurduğum yer tamamen ingilizce ve proficiency sınavını zorunlu olarak vermek zorundayım yani başamazsam hazırlık okuyamıyorum ve okula kaydımı yaptıramıyorum. şu an yaklaşık 2 ayım var ingilizce seviyemi bu konunun uzmanlarının önerdiği online bilgilendirme amaçlı olan bir test merkezinin sonucuna göre toelf dan 58/120 aldıracak seviyede imiş. ( ki inanmıyorum daha düşüktür ) İTÜ 60 istiyor bu sınavdan yani sonuçta 2 ay eşek gibi kasıcam ingilizce ama olmazsa stresi çok kötü şu anda onun için 2.-3. hatta 4. alternatif düşünüyorum ve bu konuda  sizden yardım istiyorum 

2. alternatif : nispeten daha kolay( öğrenciler ve öğrenci işlerinin dediğin kadarıyla - o kadar kolaymış ki kalan olmamış hiç - ) yıldız teknik kontrol ve otomasyona başvurayım diyorum sonra İTÜ ye geçiş için 3.51 ortalama gerekeçek zor biliyorum ama isterse 4 istesin yaparım dersem yaparım ama bunun da proficiency sini geçemezsem

3.alternatif: Marmaranın - haala emin olamadığım - varsa türkçe elektrik elektronik başvurup ordan yıl içinde toelf olur İTÜ proficiency olur iniglizce yeterlilik sağlayıp 2 .yılda itü ye yine yüksek bir ortalama ile geçmeye çalışmak -mümkün mü alır mı bilmiyorum- bu alternatif te marmaraya geçmek için önümde bir engel yok 

peki derdin ne derseniz :

1- ) İTÜ için ne önerirsiniz ne çalışayım ne kadar çalışayım ? Kaynak varmı ? YTÜ proficiency için ne önerirsiniz? 

2-) bu yol haritası teorik olarka sıkıntı yok gibi ama pratik te ne sorunları olur nasıl önlem almalıyım 

3-) başka bir yol haritası çizebili miyim ? ( NOT: artık tıp fakültesi eğitimimi kapattım geri dönüşü yok )

4-) siz olsanız ne yapardınız ?

herkese koayl gelsin şimdiden teşekkürler...

I am Jack's inflamed sense of rejection
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek

ODTÜ hazırlık öğrencisi olarak prof öyle kolay bir sınav değil a2-b1 seviyesi arasındasındır c2 olman gerek

başka bir üniversiteye geçiş yapacam ordan oraya atlıyacam çok zorlanırsın yırplanırsın kötü bir hocaya denk gelirsin aksilik olur felan boşver onu kafadan at

itü ye geç gerekirse oku hazırlığı büyük ihtimal elem kurundan başlar rahatca verirsin

2 ayda toefl geçme seviyesine gelmen zor 

bende IELTS hazırlanıyorum ek olarak prof haricinde 6.0 almam gerek hiç kolay değil speaking writing listeing reading işin içine giriyor 

açıkcası hazırlık okuman taraftarıyım tabi sansını dene ama IELTS dene hiç olmasa daha ucuz :)

eğer ki geçmen gerekiyorsa sana perfectenglish kursunu tavsiye ederim 

http://www.perfectenglish.com.tr/

adamlar şuan hazırlık atlamada da diğer kurslarda da en iyisi TÜRKİYE'nin

yazarsan faceden cevap verirler sorularına 2 aylık kurslarıda var fiyatlarıda uygun ODTÜ yurtları hep açık üniversite kartın ile kalabilirsin ankarada fiyatlarıda uygun idi baya 

kafana takılan sorular olursa bana özelden yaz 

Çılgın şeyh Müritleri coşturuyor...