Yatay Geçiş Şartları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsDayGoesBy
    AsDayGoesBy's avatar
    Erkek

Ben istanbulda bir vakıf üniversitesinde bilgisayar mühendisliğinde okuyorum.1. sınıfı 3.43 ortalama ile bitirdim.
    bölümüm %100 ingilizce, sormak istediğim yatay geçiş yapacağım üniversiteninde %100 ingilizce olması mı gerekiyor,
    birde o yıl başvuru yapacağım üniversitenin bilgisayar mühendisliğini son sırada girmiş olan kişiden daha çok puanımın olması mı gerekiyor.istanbul üniversitesi,yıldız teknik,marmara bu üçünden birine yerleşe bilme ihtimalim nedir sizce
    sorularımı yanıtlayabilirseniz çok sevinirim.
    Teşekkürler...

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ilnatsob
    ilnatsob's avatar
    Erkek

%100 ingilizce olması gerekmiyor, türkçe bölümlere de geçiş yaparsın

yatay geçiş başvurusu yapanlardan yüksek puan alman yeterli ama bazı üniversiteler (odtu gibi) kalite düşmesin diye söylediğin puan muhabbetini istiyor

Edit: o ortalamayı o bölümde nasıl yaptın yuh amk

====>
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rockes
    rockes's avatar
    Erkek

walla bn anadolu da dandk bölmde 2,76 zor yaptm (ilk dönem 2, belli dil daha ) şu andada 2 t var   bde ing olsadı 0,50 yi zor geçrdm sanıorm :P

walla o puanı yapıosn gerçersin sanıorum ii şanslar .. de lüzm yok gbi :D

askerden geldi işsiz . edit: artık işli
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsDayGoesBy
    AsDayGoesBy's avatar
    Erkek

yanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum, şu marmara, istanbul ve yıldızteknik üniversitelerine geçiş olayında tecrübeli yada bilgi sahibi olan bir akadaş varsa yardımcı olabilir mi?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

Ortalaman fena değil hocam ilk sene yapılır önemli olan 3 e kadar o ortalamayı koruyabilmek: )

hocam ing şart değil geçiş yapacağın okul kabul etsin aldığın dersleri yeterli.

össden aldığın puanla alakası yok sadece yataya başvuran elemanları puan sırasına göre alıyorlar.

sanırsam galiba odtü ye geçiş yapabilirsin bu ortalamayla.Belkide yapamazsın ama 3.20 ile marmara bilg. e geçiş yapan bir arkadaşım vardı.

Hep mantıklı gelmiştir bu yatay mevzuu.

Git dandik bi üniye çan sistemi olan bir üni olacak ama bas ortalamayı 3.5 üstü sonra alayına gidersin artık:) össden kolay 1. sınıfta ortalama yapmak.

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alp
    alp's avatar
    Erkek

yatay geçişte öss şartı var. üniversiteler yatay geçiş kontenjanlarını ayarladıkları zaman, geçiş yapabilmek için asgari öss puanı belirliyolar. bu puan illa ki o bölümün öss'ye girişteki taban puanı olmak zorunda değil ama o taban puandan da fazla uzaklaşmıyo açıkçası.

Ünlü ve kaliteli üniversitelere düşük öss puanıyla geçiş yapmak çok zor.

nitrous 3.20 ile marmara bilg. müh bölümüne geçiş yapan arkadaşının durumunu daha detaylı anlatırsa bu konu benim de işime yarar.

çünkü ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerle bu konuyu görüştük zamanında, ben de düşünüyodum. ama öss taban puan şartı koyduklarını söylediler. Eğer öyle yapmazlarsa eğitimi çok basit ya da ortalama kasmanın kolay olduğu üniversitelerden 4.00 yapan adam direk istediği okulun istediği bölümüne girer diye de bi açıklama yapmışlardı.

tahminlerimizi değil de tecrübeleri anlatırsak daha iyi olur gibi.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

alp bunu yazdı:
    -----------------------------

yatay geçişte öss şartı var. üniversiteler yatay geçiş kontenjanlarını ayarladıkları zaman, geçiş yapabilmek için asgari öss puanı belirliyolar. bu puan illa ki o bölümün öss'ye girişteki taban puanı olmak zorunda değil ama o taban puandan da fazla uzaklaşmıyo açıkçası.

Ünlü ve kaliteli üniversitelere düşük öss puanıyla geçiş yapmak çok zor.

nitrous 3.20 ile marmara bilg. müh bölümüne geçiş yapan arkadaşının durumunu daha detaylı anlatırsa bu konu benim de işime yarar.

çünkü ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerle bu konuyu görüştük zamanında, ben de düşünüyodum. ama öss taban puan şartı koyduklarını söylediler. Eğer öyle yapmazlarsa eğitimi çok basit ya da ortalama kasmanın kolay olduğu üniversitelerden 4.00 yapan adam direk istediği okulun istediği bölümüne girer diye de bi açıklama yapmışlardı.

tahminlerimizi değil de tecrübeleri anlatırsak daha iyi olur gibi.

-----------------------------

Hocam arkadaşım 9 eylüldeydi 1. sınıf sonunda geçiş yaptı mezun oldu hatta şu anda yurt dışında yüksek lisans için dil okuluna gidiyor.

Bir diğer arkadaşım benim sınıf arkadaşım geçen sene aksaray üniversitesinden sakarya üniversitesine geçiş yaptı

şu an 3. sınıfa geçti bizim okulun taban puanı yerlerde 282 filandı galiba girdiğimiz sene o elemanın puanıda 286 idi. sakaryanın puanı ise yanlış hatırlamıyorsam 310,432 du. 

+ belirtmem gerek bazı artiz okullar var yok şu puanı al gel gibi şeyler söylerler.Aslında bu iş tamamen kişiye bağlıdır sonuçta senato bir karar verir kendine göre ona göre öğrenci alımı yapılır.bunuda bir kurul yapar öğrenciyi yeterli görmeleri gereklidir.bunun için çeşitli yeterlilikler isteyebilir.Sonuçta üniversiteler özerk kuruluşlardır.Kimse ne yapiyon sen diyemez.Ama dediklerim hayal ürünü değildir.İkna olmayan arkadaşlar sorsunlar öğrenci işlerine temel yeterlilikler haricinde extradan birşey istiyorlarmı diye.normalde %60 müfredat uyumu istenir bazen ona bile bakmazlar. Ancak arada kalırlarsa yani iki eleman başvurur ikiside aynı ortalamada filandır o zaman daha fazla müfredatı uyanı alırlar vs vs vs..benim pederde bi dönem akademisyenlik yaptı ordan biliyorum canlar made in götüm değildir.maksat yardımcı olmak.

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elfkrc
    elfkrc's avatar
    Dişi

benm bildiğim önce ortalamaya bakılır, kontenjandan fazla talep varsa 2. olarak öss puanına bakılır. yatay geçiş şartları yök'ün sayfasında vardır sanırım...

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Profesor
    Profesor's avatar
    Erkek

bizim sınıfta bi arkadaş 1. sınıfta atılım inşaatta 3,56 ortalama yaparak eskişehire geçti.bizdeyken %50 bursluydu.

neyse ne laannn....
Toplam Hit: 2868 Toplam Mesaj: 9