folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Yazılım Piyasası Düşer Mi?

Yazılım Piyasası Düşer Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı
    Ka1nsha bunu yazdı

Yazılım üreten makinalar ortaya çıkmadıkca düşmez.

Yani sürekli bir fabrikasyon mekanizasyonla uğraşan bir dünyada sanmıyorum ki düşsün ama daha bilgililer vardır onlar daha iyi bilirler tabi ki

ki o makineleri bile programlamak gerekecek

abi işte bu mantık tamamen yanlış. 4 tane makina mühendisi 250 tane adamın işini yapan 5 makinanın bakımınıda yapar tamirinide eder falan filan.Sonuçda 4 makina mühendisi iş bulmuş 250 tanede işçi işsiz kalmış olur.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı
    Lightsaber bunu yazdı
    Ka1nsha bunu yazdı

Yani sürekli bir fabrikasyon mekanizasyonla uğraşan bir dünyada sanmıyorum ki düşsün ama daha bilgililer vardır onlar daha iyi bilirler tabi ki

abi işte bu mantık tamamen yanlış. 4 tane makina mühendisi 250 tane adamın işini yapan 5 makinanın bakımınıda yapar tamirinide eder falan filan.Sonuçda 4 makina mühendisi iş bulmuş 250 tanede işçi işsiz kalmış olur.

bu makinelerin ilk döneminde çok çok pahalı olacağını onların bi arge ekibinin yanında piyasa fiyatını düşüren makineyle aynı işi yapan yazılımcıların da olduğunu düşünürsek aynı yoğunluk olabilir :)

zaten kendini programlayan makine olayı çok uzak bir şeymiş gibi geliyor bana, bunun için yapay zekada çok büyük bi (d)evrim olması gerek

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı
    u235 bunu yazdı
    Lightsaber bunu yazdı
    Ka1nsha bunu yazdı

bu makinelerin ilk döneminde çok çok pahalı olacağını onların bi arge ekibinin yanında piyasa fiyatını düşüren makineyle aynı işi yapan yazılımcıların da olduğunu düşünürsek aynı yoğunluk olabilir :)

zaten kendini programlayan makine olayı çok uzak bir şeymiş gibi geliyor bana, bunun için yapay zekada çok büyük bi (d)evrim olması gerek

ama o arge ekipleri sayılı olacak ve sadece o ekiplerde iyi programcılar olacak o da var : )

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sherlock.
    r10aldinho
    r10aldinho's avatar
    Erkek

Düşmez.  Aksine yükselir. 

Yeni teknolojiler, yeni diller, yeni ürünler..

İlk batışını ben gördüm güneşin, Gün dönümüne sen yetiştin, Kaptanı benim bu geminin, En son ben çıkarım, Panik etmeyin ___________________________________________________________ iletisim: www.tahribat.com@gmail.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocam düşer de yükselir de, tamamen hangi yola saptığına bağlı.

Bu iş biraz borsa gibidir. doğru teknolojiye zaman ayırıp yatırım yaparsan, deneyimin sana ona göre temettü verir.

Şimdi yazılım diye php öğrenirsen evet birkaç sene içinde bütün Internet cafelerin camlarında php site yapılır ilanını görüp üzülebilirsin.

Ben bişey öğrenmeden önce günlerce düşünürüm olaya girsemmi diye. Girince de içini dışını öğrenirim. Çünkü 3 sene sonra kalkacak yada ayağa düşecek bişeyle senelerini kaybedebilirsin. Toplam harcadığın saati ve bunu öğrenmekten kazandığın paranın oranını düşününce üzülürsün.

Şimdi bu çağda Iphone app yazmayı öğrenirsen, 3D teknolojilere girersen, Elektronik-Bilgisayar iletişimli bişeylerle uğralırsan yeteneğin gayet aranan birşey olur.

Bu arada başka bir konuya değineyim, kimse üstüne alınmasın, hani işten para kazanamıyor da değilim ama ben bir Bilgisayar Mühendisi olarak bu bilgisayar kurslarına uyuz oluyorum.

Neden derseniz bilmemnerde kimsesiz çocuklar varsa hayır işi diye bilgisayar öğretmeye başladılar artık iyice boku çıktı.

Bir avukat olsam avukatlık öğreten kurs açsalar bu adamlar mahkemede birini temsil edebiliyormu? Doktorluk kursu açsalar amelyata girer mi? İnşaat mühendisi, Makina Mühendisi işi de öğrenilebilir ama en azından kurumsal işlerde bu alanlardaki gerçek mühendislerin imzasına ihtiyaç duyuluyor. Neden kursta yazılımcı yetiştiriyorlar o zaman?

Bütün bilgisayar mühendisleri kurstakilerden daha iyidir diye demiyorum bunu. bu iş bir arz talep meselesi. Nerde işsiz varsa bizim yazılım ve web alanına saldırıyor arkadaş. Sanki başka iş kalmamış memlekette =)

HolyOne tarafından 04/Eyl/14 23:40 tarihinde düzenlenmiştir

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    HolyOne bunu yazdı

Bütün bilgisayar mühendisleri kurstakilerden daha iyidir diye demiyorum bunu. bu iş bir arz talep meselesi. Nerde işsiz varsa bizim yazılım ve web alanına saldırıyor arkadaş. Sanki başka iş kalmamış memlekette =)

Burayı bana yazmış herhalde şeyh :D şaka bir yana gerçekten şuan durum böyle

Çok boş zamanım var program lama mı öğrensem ? Gibi konularla dolu her yer ki kendimde öyleyim vesselam

Ama çok bilgisayar mühendisi biliyorum ram'in ne olduğunu ddr2 ram ddr3 ram nedir bilmiyor veya programlamaya dair birşey biliyor musun diye sorulduğunda html biliyorum diyor

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek
    Ka1nsha bunu yazdı
    HolyOne bunu yazdı

Burayı bana yazmış herhalde şeyh :D şaka bir yana gerçekten şuan durum böyle

Çok boş zamanım var program lama mı öğrensem ? Gibi konularla dolu her yer ki kendimde öyleyim vesselam

Ama çok bilgisayar mühendisi biliyorum ram'in ne olduğunu ddr2 ram ddr3 ram nedir bilmiyor veya programlamaya dair birşey biliyor musun diye sorulduğunda html biliyorum diyor

2004 ten beri yazılımcılıkla uğraşıyorum bu bir hobby :) Muhasebeciyim :/

Ama Bilgisayar programcılığı okuyan arkadaşıma hangi dili öğreniyorsun diye sorduğumda verdiği cevap Holly çok kötü köstekliyor. İNGİLİZCE :/

Ne zaman birşey öğrenmek istesem, Birden Vaktim Kalmıyor ?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

türkiye de bi çok işe saygı olmadığı gibi yazılımcılığa da saygı yok online çevrede. Yazılımcı adamı format atma işlemlerini yaptığını sanan çok insan var.. :) 

r10 gibi yerlerde ise yazılımcının kıymeti pek yok. Çünkü adamlar ucuza hizmet veriyor, karın tokluğuna diyeceğim ama karın doyurmaya yetmez..  İki satır kod yazmayı öğrenen kendini uzman yazılımcı diye pazarlıyor. Sonra birileri çıkıp şu program şu kadara yapılmış diyerek aynı "kalitesiz" işi senden bekliyor oluyor. Kaç tane iş yeri sahibi 50 liranın lafını edebildiğini gördüm.. 

Ve insanlardaki güven çok az hatta hiç yok, potansiyel kazıklayıcı olarak görüyorlar bazıları. O yüzden sürekli bir pazarlık yapma çabasındalar..

Tabii bu bahsettiğim freelancerların sorunları..

Freelancer çalışma aslında bir çok şeyi baltalıyor, çünkü şirketler freelancerlara göre fahiş fiyat vermekte ve freelancer piyasası gittikçe artmakta özellikle web tarafında.. İnternet cafe camlarına yazılır mı bilmem ama benim bir arkadaşımın marketi var, çocuk aynı zamanda web tasarım yapıyor, ve bu şekilde bir sürü iş aldı.. Zamanı olsa mobil platforma da geçeceğinden şüphem yok :)

O yüzden bu tarz şeylerin ayağa düşmesi kaçınılmaz görünüyor. Bizim insanlarımız meraklı, başkasının yapmasından çok öğrenip kendi yapmak istiyor. bir noktada güzel aslında, çünkü üretime katkı sağlıyor. Kötü kısım ise uzmanlaşma olmuyor. 

Ben iddia ediyorum türkiye de kendine iyi yazılımcı diyenlerin yarısından fazlası, kendine yazılımcı diyenlerin %90 civarı kontrol arkası kod yazıyor. OOP dan, design patternlardan bir haber, n-tier arch. den bir haber ilerliyor.. Böyle olunca da büyük projeleri ya yapamıyorlar ya bi yerde çatlıyor iş.

Ancak kendini iyi geliştirmiş bir yazılımcı el üstünde tutulur ama gittikçe zorlaşıyor her şey. Yani kendini sürekli yenilemeli, yeni teknolojileri öğrenmeli, iyi derecede yabancı dil bilmeli ve kullanmalı hatta 2. yabancı dil.. Bir den fazla platformu akıllıca kullanabilmeli bu da zaman dolayısıyla paradan kazanmak demektir. v.s. v.s. Bunlar arttırılabilr, bu da o yazılımcıyı mümkün mertebe kaliteli yapar ve diğerlerinden ayırır.

unbalanced tarafından 05/Eyl/14 01:26 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hybris
    Hybris's avatar
    Erkek

diller geliştikçe production kolaylaşıyor.

öte yandan yelpaze genişlediği için yeni kollar ve uzmanlıklar doğuruyor.

güncel kalabildiğin kadar ekmek yersin.

sağlam bir yazılımcınının ileriye yönelik maaş endişesi taşıyacağını düşünmüyorum.

internet cafe camlarındaki yazılara bozuluyosa zaten o yazılımcı değildir.

agile isn’t how fast you can go, it’s how fast you can turn.
Toplam Hit: 2125 Toplam Mesaj: 20