folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Yazılım Üstadlarına Bir Soru (Data Transferi)

Yazılım Üstadlarına Bir Soru (Data Transferi)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UCANTENEKE
    UCANTENEKE's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

@UCANTENEKE , Hocam GPS kesin yani herhangi bir iletişim yok . Sadece Tek yönlü iletişim var değil mi ? Kesin bilgi ?

@DesertSun hocam biraz açar mısınız konuyu ?

@futurist hocam bi araştıralım bakalım

Kesin bilgi 

Bence bu dünya üzerinde seçilmiş ırk diye bi kavram varsa bu ırk kesin ruslardır.Onlar daha iyisini yapana kadar en iyisi onlar
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek
    UCANTENEKE bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

@UCANTENEKE , Hocam GPS kesin yani herhangi bir iletişim yok . Sadece Tek yönlü iletişim var değil mi ? Kesin bilgi ?

@DesertSun hocam biraz açar mısınız konuyu ?

@futurist hocam bi araştıralım bakalım

Kesin bilgi 

konu güzel ilgiyle takip ediyorum. yalnız desertgun hocam çift yönlü iletişim mümkün diyor. yoksa onun bahsettiği farklı bi boyut mu detay alsak güzel olurdu.

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pineapplemen.
    sercoo
    sercoo's avatar
    Erkek
    DesertSun bunu yazdı

konu gps olmasa genel internetsiz veri transferi olsa uydu üzerinden yapılıyor sanırım arkadasın istedigide bu bkz nextstar uydu alıcı güncellemeleri en az 5 mb lık veri indirir uydudan ve herhangi bir gprs e sahip değildir yani uydu trafigi cift yonludur gps sadece konum belirleme için kullanılsada rx/tx yapılır

hocam bence bu dedigin normal networklerdeki udp paketleri gibidir uydu arada sirada "beyler guncelleme var acin sapkalari" der ondan sonrada sacar guncrllemeyi o sekildede tek yonlu olabilir

i might be a pineapple but you're a fineapple baby
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

O zaman sonuç olarak Uyduya çift yönlü veri gönderemeyiz. Kendi ağımızı kendimiz oluşturup adına BeleşTranet deriz ve kendi bilgilerimizi bu ağdan freeeee yani beleş olarak göndeririz bunun içinde Sinyalizasyon işlerini bilmemiz gerekiyor . Cihaz dan sunucuya veri gönderirken alıcı verici olmalı . Başka hiçbir yolu yok bunun ? Doğru mudur ?

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

O zaman sonuç olarak Uyduya çift yönlü veri gönderemeyiz. Kendi ağımızı kendimiz oluşturup adına BeleşTranet deriz ve kendi bilgilerimizi bu ağdan freeeee yani beleş olarak göndeririz bunun içinde Sinyalizasyon işlerini bilmemiz gerekiyor . Cihaz dan sunucuya veri gönderirken alıcı verici olmalı . Başka hiçbir yolu yok bunun ? Doğru mudur ?

Hocam bak sen çok yanlış çalışıyorsun. Daha altyapın olmadan ordan oraya atlamaya çalışıp saçma sorular sorunca da millet otomatikman daşşağa bağlıyor.

Şimdi öncelikle internet nedir, nasıl çalışır bunları araştır. Daha sonra ağ nedir ne şekilde altyapısı oluşturulur onu araştır. Radyo dalgaları, sinyalizasyon bunun sonraki kısımları. Sen daha veri iletişimi tam olarak nasıl olur kavramadan uydularla haberleşmeye çalışıyorsun.

Sunucu diyorsun sunucu nereye bağlı?

Alıcı verici ne şakilde haberleşicek?

Uydu derken ne uydusu?

Bu uydu kime ait ne amaç için fırlatılmış?

Ben atıyorum evimden 1km(örnek) ötede radyo anteni ve uygun donanım ile duran client cihaza evimden gene radyo dalgaları ile istediğim veriyi gönderebilirim. Veya aynı şekilde sstv ile resim dahil bildiğimiz kısadalga ile yollayabilirim. Aynı şekilde evimden rtl-sdr ile Amerikan NOAA uyduları veya Rusyanın Meteor uydularından bulunduğum konumun uydu fotoğraflarını üzerimden geçerlerken alabilirim. Onun dışında evim çevresinde yerleştirdiğim herhangi bir cihazı uygun donanımı sağladıktan sonra bluetooth ile haberleştirebilirim. Aynı şekilde masamda dibimde duran 2 cihazı nfc ile de haberleştirebilirim. Ama gidip internette bulunan bir sunucum ile haberleşmek istiyorsam kurduğum altyapının illa ki bir yerinde internete çıkan bir cihaza(modem) ihtiyacım var. Bunun için de illa ki bir isp ye bağlı olmam lazım.

Bence sen önce bir temeli otur sormak isteiğin şeyi ve yapmak istediğini önce sağlam bir kavra. Daha sonra sorduğun sorunun zaten mantıksız ve eksik olduğunu anlayıp kafandaki şeyleri revize ettikten sonra bir daha sorarsan illa ki yardımcı olunur.

Ama şu halde çok güzel bir atasözümüzü hatırlattın bana.

"Hızlı koşan atın boku seyrek düşermiş"

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@torpedo_XL bazen yüzeysel bilmek gerekiyor işte . zaten ben oturup bir haberleşme yapmayacağım çok zor da bir soru değildi oysaki. tecrübelisin umarım o atasözünde geçen at(insan oğlu) ben olmam :) teşekkür ederim genede bilgilendirme için. zaten son söylediğimde de bunu yapmak için şunu şunu bilmek gerekiyor ... diye devam etmişim yapamayacağım kesin . Ama bana söylenilen şey saçma geldi GPS ile haberleşme bende gelip sadece GPS ile olabilir mi abi ya. O KADAR ARAŞTIRDIK Yok yani. Birde size sorayım derken olay bu mevkiilere geldi. Haklısın tecrübe edinmek gerekiyor. Ama şöyle de birşey var bu kadar bilgim olsa burda bu soruyu sorar mıyım ? -.-

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

@torpedo_XL bazen yüzeysel bilmek gerekiyor işte . zaten ben oturup bir haberleşme yapmayacağım çok zor da bir soru değildi oysaki. tecrübelisin umarım o atasözünde geçen at(insan oğlu) ben olmam :) teşekkür ederim genede bilgilendirme için. zaten son söylediğimde de bunu yapmak için şunu şunu bilmek gerekiyor ... diye devam etmişim yapamayacağım kesin . Ama bana söylenilen şey saçma geldi GPS ile haberleşme bende gelip sadece GPS ile olabilir mi abi ya. O KADAR ARAŞTIRDIK Yok yani. Birde size sorayım derken olay bu mevkiilere geldi. Haklısın tecrübe edinmek gerekiyor. Ama şöyle de birşey var bu kadar bilgim olsa burda bu soruyu sorar mıyım ? -.-

Bu soruyu sormazsın, zaten dedim ya sorduğun sorunun saçmalığını anlarsın diye. Soracağın soru haberleşme yaparken takıldığın bir yer hakkında olur. Sana o GPS ile haberleşme diyen de konu hakkında bilgisi olmadığından uydu ile haberleşmeyi GPS zannedip (yüzeysel bildiğinden) sana da böyle saçma bir şekilde aktarmıştır.

Şimdi yüzeysel bilmenin ne kadar acayip şeyler doğurabildiğini gördün mü ;)

Sana tavsiyem bir şeyi öğrenmek istiyorsan (iş, hobi,merak vs.) temelden başlayıp sonuna kadar öğren. Ne insanın beynindeki alan sınırlı ne de dünyadaki bilgi sınırlı. Yüzeysel bildiğin hiçbir şeyin sana önemli bir katkısı olmaz.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Bu soruyu sormazsın, zaten dedim ya sorduğun sorunun saçmalığını anlarsın diye. Soracağın soru haberleşme yaparken takıldığın bir yer hakkında olur. Sana o GPS ile haberleşme diyen de konu hakkında bilgisi olmadığından uydu ile haberleşmeyi GPS zannedip (yüzeysel bildiğinden) sana da böyle saçma bir şekilde aktarmıştır.

Şimdi yüzeysel bilmenin ne kadar acayip şeyler doğurabildiğini gördün mü ;)

Sana tavsiyem bir şeyi öğrenmek istiyorsan (iş, hobi,merak vs.) temelden başlayıp sonuna kadar öğren. Ne insanın beynindeki alan sınırlı ne de dünyadaki bilgi sınırlı. Yüzeysel bildiğin hiçbir şeyin sana önemli bir katkısı olmaz.

Benim şahsi düşüncem elmanın ne olduğunu bildikten sonra elmanın ne işe yaradığını öğrenme yönünde ilerlemek oluyor. Keza burdaki herkes sen gibi bunu diyorsa haklısınız birşey diyemiyorum . Öğrenme stratejim yanlış anladığım kadarıyla. teşekkürler...

Toplam Hit: 5350 Toplam Mesaj: 49
java gps data transfer