folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Yazılımcılar İçin Ülkeden Gitme Rehberi

Yazılımcılar İçin Ülkeden Gitme Rehberi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek
    ulquiorra bunu yazdı
    Austen bunu yazdı
    kvasir bunu yazdı
    Austen bunu yazdı

8 Haziranda yazılım sektörüne ambargo falan mı geliyor anlamadım.

iş yerinin kapısından çıkınca sosyal hayata ambargo geliyor, bu ekonomiyle kapıdan içeriye de gelir zamanla anlarsın. Kapının zaten içinde bu arada, sektörün içindeki arkadaşlar vergilerin nasıl işçiye iyi imkan sağlamayı imkansızlaştırdığını biliyor.

Her sektörde bu böyle ki. Hatta bahsettiğin vergiden ben vatandaş olarak rahatsızım. Ne yapacağız, çalışan, çalışmayan milyonlarca kişi mevcut politikalar sıkıntılı diye ülkeyi terk mi edeceğiz? Ayrıca yazılım sektörünün ekstrası nedir ki de böyle bir rehbere ihtiyaç duyulmuş?

Şu yazının ilk paragrafı rezil bir paragraf. Sosyal kategorizasyon yapması ayrı, kendi siyasi görüşleri üzerinden ortalığı velveleye vermesi apayrı saçma bir mevzu. Yazan da muhtemelen sonradan Avrupa görüp kendini kaptırıp aydınlanmış vatandaşlardan birisi.

Yazıya kaba taslak baktım. İçerik belirli seviyede eğitimli adama hitap ediyor. Bahsettiği orta düzey Türkiye orta düzeyi olmasa gerek. Zaten o seviyedeki adam bunları bilir, araştırmıştır. Sana bana çok  yararı olmaz.

yazıyı yazanın yazılım sektöründe olması sebebiyle böyle bir odaklanma gerçekleşmiş, diğer sektörde çalışan ve aynı problemlerle karşı karşıya olanlar da var Türkiye'de. kaldı ki bu sorunların çok küçük kısmı maddiyatla ilgili. 20. yydan kalma milliyetçilik anlayışınız bazı sorunları görmezden gelmenize sebep olabilir ama türkiyedeki okumuş kesimin büyük kısmı sadece politik çevreden değil aynı zamanda mevcut sosyal atmosferden de rahatsız. 

Bence etmeliyiz, avrupanın sosyal olanakları daha fazla, her avrupa ülkesi için maddi şartlar çok iyi diyemem fakat yaptığın bir işe yarıyor. İnsan gibi yaşayabiliyorsun mesela, sokakta bir sıkıntı olursa ya da iş yerinde bir mobbing olursa onur kırıklığıyla kalmıyorsun hakların olduğunu biliyorsun, onlarda biliyor, Türkiye de ki gibi dava açsam 5 seneye sıra gelir, sıra geldiğinde aleyhime karar verilir diye hukuğun yanında olmadığına dair emin bir düşünce taşımıyorsun. Mesela avrupa da vergiler çok yüksek, fakat direkt ve dolaylı dağılımı düzgün ayarlanmış ve boşa gitmiyor. Benim gördüğüm tek sıkıntı bazı avrupa ülkelerinde iş bulmak çok zor.

Yazılım sektörünün ekstrası nedir çok saçma bir soru, her sektörün ekstrası olur bu konuda çünkü sektöre özel nitelikler tartışılacak haliyle, her sektör aynı mı ?

Ben kendi adıma konuşursam çok kafaya takmıyorum rezilliği yoksa herifin kelime dizilimi bile beni rahatsız ediyor fakat sonuçta yararlı bir rehber, şu ingilizce test etme olaylarına dair 1-2 linkte öğrendim yazıdan o yüzden sıkıntı etmem.

Süreçten geçmiş birinin aktardığı ile süreci kaynaklardan okumanın etkisi başka, gerek iş gerek eğitim olsun, sürecin içine girince açıkça bahsedilmeyen bazı imkanların olduğunu görüyorsun ve bu imtiyazvari davranış yöresel olarak bile farklılık gösteriyor avrupa da, tahminen dünyada da.

@lovenocturnal

yazılım sektörü alaylı adama en çok imkan tanıyan teknik sektördür belki. Diploma denkliğini siktir et, üniversite okumamış ol hatta çalışma izninde olmasın, eğer gerçekten bilgili adamsan ve bir süre bilgini biraz ucuza satmaya gönüllü olursa yine iş bulursun avrupa da, avrupa da şirketler kayıtsız olarak freelance işte yaptırıyorlar, sadece avrupaya mahsus değil çoğu şirket yaptırır zaten.

kvasir tarafından 22/Nis/15 02:01 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Lovenocturnal bunu yazdı

@andrei Alakasi yok. mesele diploma denkligi. bide dil sorunu.o arkadaslarin hangi firmlarda calisiyor?

Mesele gitmek degil orada ise girmek.

zentity, facebook, microsoft. almanya'dakinin firmasının adını bilmiyorum.

adamlar zaten gitmeden önce yaptılar is basvurularını ve ise alındıkları garanti olduktan sonra gittiler. "dur bi gideyim de sonra is bulurum" kafasıyla hareket etmediler yani, o mantıkla gidenin de aklını sikeyim ayrıca.

Andrei tarafından 22/Nis/15 02:01 tarihinde düzenlenmiştir

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lovenocturnal
    Lovenocturnal's avatar
    Erkek

Cok seckin arkadaslarin varmis. Herkesin sahip olamayacagi arkadaslar :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek
    Lovenocturnal bunu yazdı

Anlasilmayacagimi biliyordum. Kisa yaziyorum genelde

@Metanet Universiteyi biraktim.

Amerikada tanidiklarim halicilik, gas station, tesisatcilik  yapiyor. bi tanesi avukat biri muhendis.

Neyse sen dediklerini yap, git ozaman anlarsin.

@andrei Alakasi yok. mesele diploma denkligi. bide dil sorunu.o arkadaslarin hangi firmlarda calisiyor?

Senin tanidiklarin muhendis avukat olmuslar ama iclerinde amelelik varmis o zaman dostum.

Calisma iznini almadan kek gibi gidersen, tabiki yapacagin meslek kacak yoldan ameleliktir.

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ulquiorra
    ulquiorra's avatar
    Erkek
    Andrei bunu yazdı
    Lovenocturnal bunu yazdı

zentity, facebook, microsoft. almanya'dakinin firmasının adını bilmiyorum.

adamlar zaten gitmeden önce yaptılar is basvurularını ve ise alındıkları garanti olduktan sonra gittiler. "dur bi gideyim de sonra is bulurum" kafasıyla hareket etmediler yani, o mantıkla gidenin de aklını sikeyim ayrıca.

hahaha zaten yazıda da gitmeden önceki süreçlerden bahsediyor, sen okumadan anlamışsın arkadaş okuyarak(?) anlamamış mesele gitmek değil orada işe girmek demiş. :D

Toplam Hit: 5413 Toplam Mesaj: 26