folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Yazılımda Bilgelik Yıllar Mıdır, Adaptason Mudur?

Yazılımda Bilgelik Yıllar Mıdır, Adaptason Mudur?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Selamlar,

Soru net: Yazılımda tecrübe nedir?

Yazılım alanında bilgelik,

Farklı problemlere benzer dillerle yıllarca çözüm üretmek midir?

Yoksa

Yıllar içinde gelişen yeni teknolojilere hızlı adapte olmak mıdır?

Bir doktor yıllar içinde kazandığı tecrübeyle hastalıkları daha iyi yorumlayabilirken biz 10 sene önceki bildiklerimizde bugünlerin sorunlarını çözemeyebiliyoruz. Bu yüzden yazılım alanının 10,20 yıl sonrasına bakış açısı nasıl olmalı? Bildiğimiz dillerin her zaman en iyisini mi yapmalıyız yoksa yeni gelene hızla adapte mi olmalıyız?

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusemre
    yunusemre's avatar
    Erkek

Bizim sorunumuz herşeyi bilmek.

Olması gerekense tek bir şeyi en iyi şekilde bilmeye odaklı kalmak. Buna o dile, frameworke ait yeni gelişmeleri yakından takip etmek diyebiliriz. 

"Programcılar saatler boyunca çalışmak zorunda kalmalarına engel olacak sistemler tasarlamaya saatler boyunca uğraşırlar." David Allen
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Marslan
    Marslan's avatar
    Erkek

Yeni teknolojilere adaptasyon farklı birşey sorunlara/problemlere çözüm üretmek farklı birşeydir.

Teknolojiler çok hızlı değişebilir ama tecrübe dediğin şey teknolojiye bağımlı değildir. Mesela mimari değişmez pattern değişmez bi protokolün davranışı değişmez yük dağıtımı algoritma vs değişmez evet bunlar okul/kurs vb yerlerde anlatılabilir fakat uygulamak sonuçlarını tecrübe etmek tamamen farklıdır. Örnek vermek gerekirse interface nedir çok iyi anlayan fakat farklı alanlarda tecrübe etmeyen birisi bunu kitap kurallarına göre kullanır fakat alternatif yerlerde uugulayamaz ama tecrübeli birisi daha problemi okurken nerede niçin kullanmamalı ve ya kullanmalı anında kafasında şekillendirir. 

Mesela kitaplarda kamu kurumuna Yazılım geliştirirken nelere dikkat edilmeli yazmaz ama orada çalışan tecrübe eden bilir yönetmeliğin kanunun bile değişebileceğini ön görebilir tasarımını kodu ona göre yazar. 

Hiç ürün geliştirmemiş bir insan istediği kadar okusun kitapları yalasın yutsun ürün geliştirirken müşterinin bilgisayarında başka bir uygulama ile çakışma durumunu zor öngörür ama tecrübe bunu söyler

Ekip içinde yazılım geliştirmek veya ekip yönetmek bunlara daha hiç girmedim mesela

Vs vs.

...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek

Bu her meslek dalında geçerli doktorun da 10 sene önce bildiği şey bugün yanlış çıkabiliyor.

ikisinin farklı kulvarlarda bir arada götürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Karşılaşılan problemlere çözüm ararken yeni gelişmeleri buna adapte edebilmek asıl başarıyı sağlar. Yazılımcı, doktor, munendis, öğretmen hepsi icin gecerli

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

50 sene çok iyi bir yazılımcı olabilirsin.

fakat bir kaç ayda whatsapp üretip milyoner olabilirsin.

Ne meslek yaparsan yap , konvansiyonel olma , yenilikçi ilerici , argeci ve ezberleri yıkan ol.

Skindirik msn messenger durum bildirimleri twitter oldu.

msn bitti , skype bitti. Twitter yardırıyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

kendin cevaplamışın hocam: Yıllar içinde gelişen yeni teknolojilere hızlı adapte olmak mıdır? örneğin; bundan çok değil 10 sene önce böyle dokunmatik telefon hayal bile etmemiştim, ama şimdi herkes kulllanıyor. şimdi bütün herşey mobil üzerine. bi 10 sene sonra neler olur bilemiyoruz. bu yüzden: "Yıllar içinde gelişen yeni teknolojilere hızlı adapte olmak mıdır?" dedinya tabiki de böyle olacak. 

ben lisede bilgisayar bölümü okumuştum. ilk programlama dersimizde turbo pascal görmüştük. şuan çoğu kimse sadece böyle bi dil olduğunu duymuştur (: yani turbo pascalla şuan ben işe yarar hiçbirşey yapamam. bilmem anlatabildim mi?

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
Toplam Hit: 838 Toplam Mesaj: 6
tecrübe software