folder Tahribat.com Forumları
linefolder Android - IOS Programlama
linefolder Yeni Android Uygulamam - Kivi: Yardımcı Bilgi Yarışması

Yeni Android Uygulamam - Kivi: Yardımcı Bilgi Yarışması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Esen olsun dostlar,

Daha düzenli bir iş kurma girişimlerimi belki tanıyanlar biliyordur. Henüz resmiyete dökme aşamasındaki şirketimin ilk mobil uygulamasını yayınladım. Tabii daha hiçbir yere reklam vs. vermeden direk burayla samimi bir dille paylaşmak istedim.

Uygulama mantık olarak basit, arka boyutta oldukça komplike bir bilgi yarışması uygulaması. Kısaca kpss, ales vb onlarca farklı sınav sistemi var. Bunlara göre sürekli güncellenen odalarda kullanıcılar yarışacak. Yarıştıkça puan, ödül kazanacak. İsterse tam zamanlı bilgi yarışması dışında kendini test et bölümüyle soruları yarışmadan çözebilecek.

Sürekli ders sınavla uğraşan milyonlarca insan oluyor her sene ve ben de bu durumlardan fazlasıyla geçtim. Şahsen çok çalıştığım dönemlerde kitaptan sıkıldığım halde başka bir şey yapamadığım çok oluyordu. İşte böyle dönemlerde Kivi gibi bir uygulama olsaydı gerçekten kullanırdım.

Arkaplandaki Teknoloji

Her ne kadar uzun yıllardır sektörüde olsam, bilgisayar mühendisliği mezunu olsam da özelleşmiş tecrübenin sonunun olmadığını anladım. Aslında hiçbir şey bilmiyormuşum dedirtti bana. Projenin son hali sıfırdan yapılsa da totalde 1.5 aylık büyük bir emek var.

Client (Mobil Kısmı)-> Native Android, Java ile kodlandı. Databinding, socket.io ve application yapılarını çok sık kullandım. Bu gördüğünüz hali aslında sıfırdan yazılmış 6. hali. He şuanki bilgimle yazacak olsam gerçekten 1.5 ay uğraşacağımı sanmıyorum. Çok daha hızlı çözümleri öğrendim

Server (Frontend & Backend) -> Çok büyük oranda Node.js kullandım. Beni ciddi oranda rahatlattı ancak çok kritik ve ufacık bazı yerlerde C kullanmak zorunda kaldım. DB olarak Mongo frontend kısmındaysa uğraşmadan express kullandım ejs ile birlikte. Proxy server olarak hızdan fedakarlık ederek apache yerine nginx kullandım. Pek memnun değilim aslında ama domain işleriyle vs uğraşmak istemedim.

Test & Rica

Her zaman en mükemmeli hedeflediğim halde bir çok eksiğin olduğunun farkındayım. Ciddi bir emek vermiş olmaktan müzdarip değilim ama ciddi manada tasarımından tutun da reklam düzenlemesine kadar her şeyiyle tek başıma uğraşmak beni çok yordu. Kritik güvenlik açıklarına sonradan bakmam gerekirken her şeyi en başından ayarlamaya çalıştım. Çünkü mecalimin kalmayacağını biliyordum :)

Bu açıdan gözden kaçmış ölümcül hatalarda uyarırsanız çok sevinirim, yükleyip destek olanlara da şimdiden teşekkürler.

Bir reklam planlaması içerisindeyim ancak bütçe sıkıntısını vs aşmaya çalışıyorum. Olabildiğince bu dönemki kpssyi yakalamaya çalışacağım ama iş işten çoktan geçti, bir sonraki sınavlar hedefim. Bu süre zarfında bir çok hatayı düzeltebilirim desteğinizle

Özet Geç: Link, Sosyal medya

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.iyibu.kivi

Instagram Kivi: https://www.instagram.com/kivi.iyibu/

Instagram iyibuhttps://www.instagram.com/iyibu.yazilim/

Site: (Yapım aşamasında) https://kivi.iyibu.org 

Ekran görüntüleri

by_Tet tarafından 25/Ağu/20 22:42 tarihinde düzenlenmiştir

iyibu! yeniden..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek

inovasyon istiyoruz artık.

sürekli aynı tip uygulamalar.

koy bir tane arkaplana machine learning. tanısın öğrencisini eksiklerini saptasın ona göre sorular hazırlasın, desinki yavrum bak şu konularda hata yapıyorsun çok fazla okuma hatası yapıyosun soruları falan.

çok mu şey istiyoruz :,,,,,,,(

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    neverland bunu yazdı

koy bir tane arkaplana machine learning. tanısın öğrencisini eksiklerini saptasın ona göre sorular hazırlasın, desinki yavrum bak şu konularda hata yapıyorsun çok fazla okuma hatası yapıyosun soruları falan.

:D:Ddd

Hocam uygulama yükleyip hiçbir masraf etmeden erişebileceğin hizmet her zaman için kısıtlıdır :(

Ama biraz bütçe ile istediğin uygulamayı da hazırlarız :)

iyibu! yeniden..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek

Başarılı bir giriş yapmışsın hocam. 

Ben beğendim

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    override
    override's avatar
    Erkek

Az baktim gözüme carpan bold font kötüymüs onu degisebilirswn daha iyi olur bence, daha bakarim arada tebrikler 👍

g͇̫͛͆̾ͫ̑͆l͖͉̗̩̳̟̍ͫͥͨ
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek
    neverland bunu yazdı

ne inovasyonu hocam piyasada soru çözebileceğin arayüzü düzgün kaç adet mobil uygulama var? Ne yapsın blockchain eklesin sorulara saçma sapan bi coin mi çıkartsın? gayet düzgün uygulama olmuş hedef kitlesine ulaşırsa çok güzel gelirler elde eder umarım. ben bile biraz bakınayım diye saçma sapan bi kpss soru çözme uygulaması kurmuştum telefona. ne arayüzü düzgündü ne de sorular düzgündü. soru bankalarının pdflerinden koymuş ekran görüntülerini saçma sapan bişeydi. ama ara sıra açıp soru çözüyorduk ki hafiften hazırlıyordu kpss'ye. bu uygulama gerçekten güzel olmuş.

HACKEROKAN!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Yorumlar için teşekkür ederim hocalar bu bahaneyle up olsun :)

Ayrıca linkleri düzenledim

iyibu! yeniden..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

facebook gmail login ekrani yaparsan da ii olur kimse.uye olup dogrulama.ugrasmio.mailde yada direk.sma.dogrulama yap

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    neverland bunu yazdı

machine learninge gerek yok bunun için, moda oldu gerçi millet her şeye machine learning, ai yapıştırıyor geçiyor

@by_Tet eline sağlık, umarım istediğin kullanıcı kitlesine ulaşırsın daha da büyütürsün :)  backendde nerede c kullanmak zorunda kaldın, o kadar frameworkün, kütüphanenin seni tatmin edecek kadar halledemediği nasıl bir problemle karşılaştın da c kullandın onu merak ettim açıkçası

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı
    neverland bunu yazdı

machine learninge gerek yok bunun için, moda oldu gerçi millet her şeye machine learning, ai yapıştırıyor geçiyor

@by_Tet eline sağlık, umarım istediğin kullanıcı kitlesine ulaşırsın daha da büyütürsün :)  backendde nerede c kullanmak zorunda kaldın, o kadar frameworkün, kütüphanenin seni tatmin edecek kadar halledemediği nasıl bir problemle karşılaştın da c kullandın onu merak ettim açıkçası

Başlı başına backendte framework kullanmaya karşıydım. Hız ciddi manada hep önemli oldu benim için. 

Bunda da hıza önem vermem bütçemin olmaması. Anlık 1000 kişiye kadar 10 dolarlık server yetecek şekilde ayarladım.

C'ye başvurduğum kısım saniyelik tick ayarlamaya ve cluster oluşmada. Gerçi şuan herhangi bir parçalama yapmıyorum ama saniyelik tick javascriptte sürekli geriye düşüyordu. Milisaniyelerde oluşturunca da sisteme çok yük biniyordu. Js algoritması yazdım geri düşünce ileri atıyor yine saniyelik interval yaptırıyorum. CPU kullanımı %0.5. Ama acil durumlar olacağını öngördüğüm için basit bir interval eklentisi yazdım. Yük bindiğinde sistem direk ona geçecek

https://www.npmjs.com/package/nanotimer

Örneğin bu mükemmel aradığım bir paketti. Ama sisteme binen yük %8leri buluyordu. Boşta böyleyken oda sayısı ve kişi sayısı artınca epey sıkıntı olacaktı. Bunun gibi durumlar için hiçbir paket genelde içime sinmiyor. Zamanı durdurabilsem her proje için sıfırdan bilgisayar icat edip her şeyini kendim yazarım

iyibu! yeniden..
Toplam Hit: 1985 Toplam Mesaj: 10
android kivi iyibu kpss uygulama