folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Yeni Başlayanlar İçin E-Sigara Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin E-Sigara Rehberi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek

Son zamanlardaki e-sigara merakını bır nebze gidermek için bildiklerimi paylaşayım.

E-sigara nedir?

E-sigara, tütün dumanına duyulan ihtiyacın karşılanması amacıyla üretilmiş,dumandan farklı olarak buhar üreten cihazların genel adıdır. 

Nelerden oluşur? Nasıl çalışır?

Cihaz genel olarak batarya, likit tankı, ağızlık ve atomizerden oluşur. Burdaki model Joyetech Ego One'dır. 

Batarya:

Burdaki pil kısmı gövdede olup herhangi bir sorunda komple gövdeyi satın almanız gerekir.

Likit tankı:

Adından anlaşıldığı gibi içinde likiti ve atomizeri barındırır. 

Atomizer:

Genel görüntüsünün yanı sıra atomizer, içinde pamuk ve tel barındırır. Atomizer, telin içinden geçen pamuğun emdiği likiti buharlaştırmaktadır. Likit tankının altında bulunan hava kanalıyla çekilen hava atomizerin ürettiği buharı içimize çekmemizi sağlar. 

Hava kanalı ve batarya baglantısı

Bu kadar gevezelikten sonra gelgelelim asıl mesele olan biz bu mereti hemen nasıl içeceğiz sorusuna.

Cihazınız size atomizeri değiştirme imkanı veriyorsa öncelikle e-sigarayı hangi şekilde(Nargile veya normal sigara içimi) içeceğinize karar veriyorsunuz. Tek atomizerle iki şekilde içilmiyor. Nargile içimi 0,5 ohm ile elde edilir. Normal sigara içimi ise genel olarak 1 ve üstü ohm ile olur.

Sabırsız arkadaşlar için en ideali hazır atomizerlerdir.

Sadece cihazı şarj edip tankı likit ile doldurmanız yeterli. sonrası duman altı zaten :)

Bir hazır atomizerin ömrü içiminize göre değişir. Buhardan yanık tadı almaya başladığınızda atomizer ölmüş demektir. Aslında ölen sadece yanan pamuktur ama siz hazır atomizerde ısrar ettiğiniz için komple atomizer değişmek zorundadır.

Ne var bu likitin içinde?

Likit bu cihazın asıl meselesidir. Likitler genel olarak Propilen glikol,Bitkisel gliserin,su,doğal aromalar ve nikotinden oluşur(Kaliteli bir likit için). Ben Almanya'dayım. Bu yüzden Türkiye"de likit konusunda ne var ne yok bir fikrim yok. Ama genel olarak Dekang, Happy Liquid, Flavourt Art ve Royal Hawk gibi markalar iyidir diyebilirim.  

Konu fazla uzun olduğu için "RBA,tel,pamuk sarımı, tel sarımı ve ohm ilişkisini" de başka bir başlıkta yazacağım inşaAllah. 

Dip ve en önemli not: Her cihaz gibi bunun da patlama riski vardır ve bu patlamanın tam ağzınızdaki bir cihazda olduğunu düşünerek bu işe başlayın lütfen. Sorumluluk falan filan almadım, almıyorum. Bol dumanlı günler :)

Efendi tarafından 18/Haz/16 19:44 tarihinde düzenlenmiştir

Harabat ehlini hor görme Zakir, defineye malik viraneler var...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

Sigarayı yeni bırakmış biri olarak sigarayı bırakmanızı tavsiye ederim ☺

Artı olarak sarma sigara içerim bunu içmem 

destination@tahribat.com
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek
    DestinatioN bunu yazdı

Sigarayı yeni bırakmış biri olarak sigarayı bırakmanızı tavsiye ederim ☺

Artı olarak sarma sigara içerim bunu içmem 

Tekrar başlamaman dileğiyle :)

Bu normal sigaradan daha zararlı deyip de bir hafta sonra elinde e-sigarayla gezenler de az değil :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

"bu arada bir şey sorayım beyler. hazır coil değil de sarma alıyorum. bu telin kaç sarıldığına göre mi ohm belirleniyor ? "

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swalker
    swalker's avatar
    Erkek
    Kreyzi bunu yazdı

"bu arada bir şey sorayım beyler. hazır coil değil de sarma alıyorum. bu telin kaç sarıldığına göre mi ohm belirleniyor ? "

Telin cinsi, kalınlık derecesi, sarım çapı ve tur sayısı belirler direnç miktarını.

edit: şunu da iliştireyim şuraya.

http://www.steam-engine.org/coil.asp

swalker tarafından 18/Haz/16 22:39 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek
    swalker bunu yazdı
    Kreyzi bunu yazdı

Telin cinsi, kalınlık derecesi, sarım çapı ve tur sayısı belirler direnç miktarını.

edit: şunu da iliştireyim şuraya.

http://www.steam-engine.org/coil.asp

eleman çift sarıyorum diyordu bakalım bi gelsin. deneme yanılma ile ideali bulunur herhalde.

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek

@Kreyzi Bu gece Rba, tel cinsi, pamuk, tel sarımı, gliserin oranına göre alete verilmesi gereken watt değeri ve ortalama ohm hakkında da bir başlık açacağım. Ordan takip edilebilirsin 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

en baba dumanı almak istiyorsanız hazır atomizerli cihazlardan kullanın beyler.

ellerinizle sarığınız teller ve dokunduğunuz pamuk ile ipler hep ter ile deri tadı veriyor.

benim joytech aio modelinde atomizer hap paketi gibi pakette geliyor. hava ile bile temas etmeden içine takıyorum.

kusursuz dumanı var.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    myblackworldweb
    myblackworldweb's avatar
    Erkek

Esigara tbt whatsapp grubuna gelin beyler numaranızı ozelden yazın 

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

Likitlerdeki VG-PG muhabbetini bilmeyen müritler için de ufak bir not ekleyelim.

VG : Bitkisel gliserin. Daha fazla buhar üretir, daha koyu kıvamdadır (bal gibi). VG oranı arttıkça likitin kesme oranı (boğaz-ciğer vurumu) azalır. Çok yoğun oldukları için coilin ömrünü daha çabuk kısaltır. %100 VG katkılı bir likitle 2 günde bir coil yakarsınız. Duman olarak değil de buhar olarak solunduğu için sağlığa zararsızdır. Ancak ateşle yakılıp dumanı soluduğunuz zaman çok ufak miktarlarda kanserojen madde açığa çıkar.

PG : Propilen glikol. Likitin ağza gelen aroma tadını artırır ve sigara tiryakileri için nimettir. PG oranı arttıkça likitin kesme oranı artar, boğaz vurumu daha çok olur, doyum hissi oluşturur. Kısmen zararlıdır. O yüzden likitler genelde %70 VG'ye sahipken %30 PG oranı korunarak verebileceği zarar en aza indirilmiş olur. Likiti daha akışkan bir hale getirdiği için coilin ömrünü uzatır.

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
Toplam Hit: 1683 Toplam Mesaj: 10
e sigara elektronik sigara e-sigara