folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Youtube MTB Kanalı Açıyorum - Konum - Para Kazanma Nasıl Oluyor?

Youtube MTB Kanalı Açıyorum - Konum - Para Kazanma Nasıl Oluyor?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Merhaba hacılar;

Aksiyon kameramı da kkartıyla almış bulunmaktayım. :) MTB Bisiklet kanalı açıp video içerik üretip insanlara katkı sağlamak / mtbyi sevdirmek istiyorum. Sponsor alsak çok güzel olur ancak daha yeni başlayacağım o yüzden şuanlık sponsor alma durumunun zor olacağını düşünüyorum. O yüzden bitiremediğim öğrencilik hayatına katkı sağlaması için, ilk başta youtubedan 3-5 kazanmak istiyorum.

İçerik olarak; MTB teknik konularında çok olmasa da bilgim var bunları paylaşabileceğim, kendi yaptığım sürüşleri, yapmaya çalıştığım mtb parkurlarını, bisiklet/ürün incelemelerini (inceleme olarak, decathlonda çalışıyorum ve youtubeda paylaşılan btwin marka inceleme videoları çok eksik ve çoğu yalan yanlış bilgilendirmeler ve ya hatalı anlatımlarla dolu) koyabileceğim vs. vlogları oluşturacağım.

Öncelikli sorum kanalın konumunu neresi yapmalıyım. Çoğu yerde yurtdışı konumlara daha fazla kazandırıyor diyor. Örnek(2 - 3 kat daha fazla diyor.):  https://youtu.be/Nf8LK0F30n0?t=57s Ama youtube bunu çakozlayıp kanalın ipini çeker mi/kanalı önerilenler listesinden siler mi/kanalı kapatır mı?

Kanal içeriklerini hazırlayacağım video düzenleme aracı olarak vegas proyu kullanmayı düşünüyorum. Bu uygulamayı basit bir şekilde ve efektif olarak kullanmayı gösteren bildiğiniz videolar varsa sallayabilirsiniz, çok sevinirim.

Youtuber olup tavsiye vermek isteyen olursa can kulağıyla dinlerim, video editlemesi bitince buyursun anlatsın :))

Kanala henüz bir isim bulamadım. Akılda kalıcı güzel isim önerilerine açığım teşekkürler ::)))

ride or die..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

yayıncının konumunun hiç bir önemi yok  , youtube para kazanmada önemli olan izleyici kitlesinin nereli olduğudur.

Türkyede yayın yapan ama içeriklerini abd ve ingiltereden en çok takip ettiren biri olursan oranın reklam piyasasına göre para alırsın.

türkiyede otel ve tatil kelimeleri arama ve tık başına maliyet 3-4-5-6 TL ise mesela ingiltere de holiday ve vacation 5-6-7-8 sterlindir. 

buda yayıncıya daha fazla kâr payı demektir. Yani yani videolar türkçe olacaksa pek birşey bekleme.

2. olay videolar en az 10dk veya 10dk ya yakın olmalı , profesyonel olarak içerik üreten ve sürekli içerik ekleyen kanallara bakarsan izleyiciyi sıkmayacak ancak anındada bitmeyecek videolar üretiyorlar.

buda 7dk ile 14dk arasının ideal zaman oldugunu gösteriyor.  içerik sıkıcı olmaz ise video da kalma süresi artar video da kalma süresi artarsa reklam görme tıklama olasılığı artar buda gelirinin artacağı anlamına geliyor.

Türkiyedeki vlogcular son 4 yılda deli gibi türediler ancak sponsor gelirleri ve partnerler bulamazlarsa bu kadar büyüyemezlerdi hocam elin ingilizi ile kıyas ettiğin zaman senin pazar payın çok çok küçük.

not : yıllardan beri youtube a video atmama rağmen hiç bir zaman para için degil sadece keyif için paylaşım yaptım sadece son 1 yıldır profesyonel olarak içerik üretmek için materyal biriktirmekteyim. kafamda işi bitirdiğimde ingilizce olarak üretime geçeceğim o kesin. 

PanxeR tarafından 09/Eyl/17 02:54 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

yayıncının konumunun hiç bir önemi yok  , youtube para kazanmada önemli olan izleyici kitlesinin nereli olduğudur.

Türkyede yayın yapan ama içeriklerini abd ve ingiltereden en çok takip ettiren biri olursan oranın reklam piyasasına göre para alırsın.

türkiyede otel ve tatil kelimeleri arama ve tık başına maliyet 3-4-5-6 TL ise mesela ingiltere de holiday ve vacation 5-6-7-8 sterlindir. 

buda yayıncıya daha fazla kâr payı demektir. Yani yani videolar türkçe olacaksa pek birşey bekleme.

2. olay videolar en az 10dk veya 10dk ya yakın olmalı , profesyonel olarak içerik üreten ve sürekli içerik ekleyen kanallara bakarsan izleyiciyi sıkmayacak ancak anındada bitmeyecek videolar üretiyorlar.

buda 7dk ile 14dk arasının ideal zaman oldugunu gösteriyor.  içerik sıkıcı olmaz ise video da kalma süresi artar video da kalma süresi artarsa reklam görme tıklama olasılığı artar buda gelirinin artacağı anlamına geliyor.

Türkiyedeki vlogcular son 4 yılda deli gibi türediler ancak sponsor gelirleri ve partnerler bulamazlarsa bu kadar büyüyemezlerdi hocam elin ingilizi ile kıyas ettiğin zaman senin pazar payın çok çok küçük.

not : yıllardan beri youtube a video atmama rağmen hiç bir zaman para için degil sadece keyif için paylaşım yaptım sadece son 1 yıldır profesyonel olarak içerik üretmek için materyal biriktirmekteyim. kafamda işi bitirdiğimde ingilizce olarak üretime geçeceğim o kesin. 

Aynen hocam. Profesyonel olarak buradan iş yapanlar genellikle 10 dklık videolarla içerik oluşturuyorlar.

İngilizce konuşma olarak aktif değilim o yüzden planımda her videoda İngilizce altyazı ekleme yapmayı düşünüyorum. En azında inceleme videolarında sonuçta decathlon uluslar arası bir firma. 

Sponsorluk ve reklam almak gerçekten çok önemli ona nasıl bir bağlantım olur onu bilemeyeceğim. Bisiklet üzerine de çok sayıda youtuber piyasaya çıktı ama çoğu vasat. Araştırmadan içerik üretiyorlar zaten bisikletten anlamayan Türk halkına saçma sapan bilgiler yüklüyorlar. İşin garip tarafı takipçileri de çok fazla. 

ride or die..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naruto
    Naruto's avatar
    Erkek

ilk abonen bisiklet tutkunu olarak benim hocam rez.

la geldik bi fırtına gidiyoruz bi fırtına
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek

edit : yazdıklarımı silip pm atayım dedim. youtube falan anlamam, konu ile alakasızdı.

KotomineKirei tarafından 09/Eyl/17 06:11 tarihinde düzenlenmiştir

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Daha fazla bilgi verecek var mı? Konu güncel

ride or die..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek

aklına takılan herşeyi pm den sor kanalım az aylık az bir şey bırakıyor

öncelikle Türk izlenme fazla kazandırmaz kanalın konumunun önemi yok video başlıkları açıklamalar ve konuşmaların ingilizce olması lazım

diğer kanallardan farkın olmasını istiyorsan değişik olacaksın akılda kalıcı olacak 

@Panxer in dediklerinin hemen hepsi doğru 10 dakika ideal sınır para konusundada iyi 

kanalın tutması için logo banner vs akılda kalıcı olsun ve bir patlama videosu yarat

bisiklet ile hiç gidilmemiş yerlere git

yada montajların kaliteli olsun ki izlenesin

aklına takılanı sor 

No way out