Yurt Disindan Ürün Getirmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    G-Turk
    G-Turk's avatar
    Erkek

Slm.

Yurt disindan, herhangi bir ülkeden örnegin bilgisayar parcalari getirtecegim. Bunlar posta ile gümrükten gececek.
    Bu konuda tecrübesi olanlar veya yasalari bilenler beni aydinlatirsa sevinirim.

Örnegin 25 tane anakart getirttim, gümrükte kalmamasi icin ne yapmak gerekir. Veya bunlari tek tek mi gecirtmek gerekir.
    Tabi 25 simdi ucuk bir rakam oldu, tabiki gümrükte kalir hepsi birden olursa.

Mesela gümrükten gecirtmek icin herhangi bir para siniri varmi, öregin 250$'a kadar gümrük sorun yaratmiyor, ama onun üstünde gecirtmiyor vs.
    Firmalar paketlerin üstüne "gift" yazmiyor, cünkü muhasebede sorunlari oluyormus sözde.

Bu ürünleri Türkiye'de kullanmadan satacagim, yani yeni ürün olarak, sifir. Vergilendirme nasil olacak? Vergilendirme olmazsa, elden satarsam nasil olacak.

Kisacasi bu tür konularda bilgiye ihtiyacim var.
    Simdiden tesekkürler. 

# Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    itfaiyeci
    itfaiyeci's avatar
    Erkek
    hediye paketi yaptırtıyorsun sanırım. daha geniş bilgisi olan muridler aydınlatır seni.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurk
    nurk's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    bu site http://www.iyibey.com/
    ve forumunu takip et hocam :)

[22817//kaanabak]
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    G-Turk
    G-Turk's avatar
    Erkek

Sagol Nurky ama aradigim sey bence bu degil, Ebayden sürekli alisveris yapan birisiyim zaten. O konuda bir sikinti cekmiyorum.

Merak ettigim seyler daha cok topluca ürün gettirme ve gümrük, gümrükten gecerse Türkiye'de vergilendirip ve/veya vergilendirmeden satmak.

Sadece bilmek istiyorum, yapacagimdan degil. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek
    hocam eğer yurtdışından ürün getiriceksen sanırım orda 3-5 yıl gibi bir süre yaşaman lazımmış..ondan sonra hiç bir sorun olmadan o ürünü ülkeye getirebilirsin die biliyorum yalnız bu 3-5 yıl daha kısa bir süre olabilir ben arabalari için biliyorum cünkü..:) beni,m bildiğim olay bu kadar :) yanlış biliyorsamda bilgilendirirseniz sevinriim :)

Boş İşler Uzmanı..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hacktorx
    hacktorx's avatar
    Erkek

gümrük muayene ve muhafaza memuru olan arkadaşlarıma kulak misafiri olduğum kadarıyla biraz bişeyler duymuştum..

2  3 laptob a filan ses çıkarmıyorlar genelde.

bikaç parçaya ya da

ama bunlar yanında gelirse görmezden geliyorlar.

ayrıyeten paket olarak kargo şeklinde filan geliyorsa onun mevzuatı ile ilgili hiçbi fikrim yok. 20 25 adet gibi rakamlar ama yanında getirsen bile görmezden gelinebilecek kadar az değil. o bakımdan ya anlaşıcaksın biriyle, ya da vergisini ödeyerek sokucaksın ki o da hiç ucuz olmaz.

artık hiçkimse beni yaşamıyor!! aşklarımı büyük kemanlarla çizdiler...içime belalar doğuyor.. yüzün parmaklarımın arasından kayıp yokoluyor...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    G-Turk
    G-Turk's avatar
    Erkek
    verdiginiz bilgiler icin tesekkür ederim. peki vergilendirme isi tam olarak nasil oluyor. vergilendirmeden satmanin cezasi herhalde vardir. bu cezanin ne kadar yükses oldugunu bilen varmi? bu vergilendirme sadece sifir ürün getirtip zaman mi gecerli? mesela sifir ürün getirip sadece calisip calismadigini kontrol ettigim zaman bir nevi ikinci el olmus olmuyormu?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karatahta
    karatahta's avatar
    Erkek
    BİRİNCİ BÖLÜM

Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna

4. Degeri 100 EURO'yu geçmeyen esya,

6. Gerçek kisilerce ithal edilen diger esyadan;
    a) Degeri 300 EURO'yu geçmemek üzere gerçek bir kisiden digerine gönderilen veya yolcular tarafından ithal
    edilen hediyelik esya,

Gümrük Yönetmeliği;

6) Türkiye Gümrük Bölgesinden geçici olarak çıkan gerçek kisilerin geri getirdigi kullanılmıs ev
    esyası,
    f) Gerçek kisilerce ithal edilen diger esyadan;
    187
    1) Degeri 300 EURO’yu geçmemek üzere gerçek bir kisiden digerine posta veya hızlı kargo
    tasımacılıgı yoluyla ve Ramazan (Seker) ve Kurban bayramları ile noel ve yılbası münasebetiyle bu
    tarihlerden bir ay önce ila bir ay sonra gönderilen veya Türkiye Gümrük Bölgesine Giren esya veya
    yolcular tarafından ithal edilen hediyelik esya,

Hocam hiç bi hukuk fakültesinde,şu ürüne şu vergi uygulanır gibisinden ne bir ders ne de bir konu olmadığı için pek yardımcı olamam..Ben de ilk kez Gümrük Kanunu ve Gümrük Mevzuatı taradım,bulabildiklerim yukarıdakiler..

Hangi ürünün hangi vergiye tabi olduğu ve adet sınırlamalarını öğrenmek istiyorsan,bunlar Gümrük Tarife Cetvelinde yazar,tek tek bakman gerekir..TIKLA BAK

Çekil,Önümden Çekil...
Toplam Hit: 3968 Toplam Mesaj: 8