2007de 33 Milyon Yeni Alan Adı Tescil Edildi

Sadece 2007 yılında 33 milyon yeni alan adının kayıt edilmiş olması, internetin bu alanda doygunluğa ulaşmaktan henüz uzak olduğunu gösteriyor.

Sonu .com ve .net ile biten alanlara olan talebin büyük bir orana isabet ettiği, toplamda 80 milyondan fazla adın bu sonekler ile satıldığı bildiriliyor.

Dijital sertifikalar, net güvenliği ve komünikasyon alanlarında faaliyet gösteren VeriSign şirketinin sağladığı verilere göre, tescil edilen ".de" ile biten Alman alan adları geçtiğimiz yıl birinci gelirken onu ".cn" ile biten Çin alan adları izledi.

Web sitesi kurmanın çocuk oyuncağı haline geldiği günümüzde, alan adı almak ve kayıt olup yayına geçmek sadece dakikalar alıyor. Ancak, kimi durumlarda kullanıcılar daha fazla işlerine yaramayan siteleri pasif halde tutmayı tercih edebiliyorlar. Bu, internetin sanal bir "çöplüğe" dönmesinin ötesinde kullanılabilir alan hacminin düşmesine neden oluyor.

Özellikle 2005 yılından sonra Türkiye'de yaşanan web sitesi sahibi olma furyası, yeni alan adı bulmada yaşanan sıkıntıyı tetikleyen, internet olgusunu zorlayan unsurlardan bir diğeri halini aldı.

VeriSign'ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre, .com ve .net ile biten alan adlarını edinenlerin %89'u gerçekten bir web sitesine sahip olmak amacıyla bu girişimi gerçekleştirmiş.

---
Halen kullanılmakta olan IPv4 protokolü, 4 milyardan fazla (2 üzeri 32) internet adresine olanak sağlıyor. Yapılan tahminlere göre, en geç 2013 yılında son alan tanımlaması yapılacak ve internet tamamen dolmuş olacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 884
Yazar: BenbilmembeyimbilirYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.