AMD Bellek İşine de Giriyor

İşlemci pazarının en büyük oyuncularından biri olan AMD, birkaç yıl önce ATI’yi satın alarak grafik pazarına da adım atmıştı. Bir süre grafik kartlarını ATI markası altında satmayı sürdüren firma şimdilerde AMD Radeon ismini kullanıyor.

AMD, grafik işine girince farklı tecrübeler edinmeye başladı. Elbette bunların başında x86 işlemcilerden farklı olan grafik yongası üretimi geliyor. Ancak önemli elemanlardan biri de bellekler.

Ekran kartlarında kullanılan bellek modüllerini kendi üreten AMD, bellek konusunda tecrübe kazandı. Görünüşe göre bu tecrübe firmayı bellek pazarına girmek konusunda da cesaretlendirmiş. AMD sessiz sedasız kendi markasını taşıyan DDR3 RAM belleklerin satışına başlamış.


3 farklı seviyede konumlandırılan bellekler, Radeon markasını taşıyor. Yine çeşitli bölümlerde de AMD logosunu görmek mümkün. ‘Entertainment’ seviye bellekler 1333 MHz hızında iken ‘Ultra Pro Gaming’ seviyesi 1600 MHz’de çalışıyor. Bunların dışında bir de ‘Enterprise’ bellekler var ancak henüz bu belleklerin özellikleri açıklanmamış.


1333 MHz hızındaki Entertainment serisi Radeon bellekler, Japonya’da satışa sunulmuş durumda. 20 Dolar fiyatla satılan belleklerin kısa süre sonra diğer ülkelerde de satışa sunulması bekleniyor. AMD, işlemci pazarında Intel, grafik pazarında Nvidia ile yarış halinde. Bakalım bellek pazarında da Corsair gibi büyüklere rakip olmayı tercih deneyecek mi?

Kaynak: Scroll
Tarih:
Hit: 1047
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.