AMD ve Intele en ciddi rakip

Bilgisayar işlemcisi denildiğinde akla hemen iki marka geliyor; AMD ve Intel. Ama Isaiah işlemciler bu tekelleşmeyi kırmaya hazır.

Son dönemlerde adını özellikle ultra mobil dizüstü bilgisayarlardaki işlemcileriyle duyuran Via Technologies bu ay içerisinde duyuracağı Isaiah işlemcilerle kendine yer edinmeyi amaçlıyor.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için üretilecek olan Isaiah işlemcilerin en büyük beklentisi ise 500$ altındaki düşük bütçeli bilgisayarlarda önemli bir yer edinmek.

Şirketin yüksek performanslı x86 yongaları 0.6 ila 2.5 Watt'lık güç tüketimleriyle de dikkat çekiyor. Isaiah, yakında çıkacak olan Atom işlemcilerden farklı bir mimariye sahip olacak ve kullanıcılara daha yüksek performans sunması da beklentiler dahilinde.

Öte yandan Via adına konuşan başkan Richard Brown, Nvidia'nın ortaya attığı "optimize edilmiş bilgisayar" konseptini desteklediklerini söyleyerek bu yolla tüketicilere birkaç yüz dolarlık işlemciler yerine 50$'lık kartlarla daha iyi performans veren bilgisayarlar sunmanın daha mantıklı olduğunun altını çiziyor. "Isaiah gibi bir işlemci ve uyumlu ve iyi bir ekran kartıyla bu işi yapmak mümkün" diyen Brown, bu gelişmelerin masaüstü ve dizüstü dünyasında yeni bir fırsat olduğunu da vurguluyor.

Hatırlanacağı gibi önceki ay Via ve Nvidia, en ucuz Vista Premium bilgisayarını oluşturmak için kolları sıvamış ve birlikte hareket etme kararı almıştı. 45$ altında işlemcilerin yer alacağı tahmin edilen platformda Via'nın Isaiah işlemcileri Nvidia'nın grafik yonga setiyle birlikte kullanılacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1385
Yazar: ArmadAYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.