Amerika uzay Mekiği bir cisme çarpmış

Amerikan uzay mekiği, bir cisme çarpmış
Endeavour uzay mekiğinin dün kalkışı sırasında esrarengiz bir cismin çarpmış olması ihtimali, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) mühendislerini yine zor durumda bıraktı.

Uzay mekiklerinin daha önceki kalkışları sırasında da yaşanan bu durum karşısında şaşkınlıklarını gizlemeyen Texas'ın Houston kentindeki Johnson Uzay Merkezi yetkilileri, fırlatmadan 10 saniye sonra kamera ile tespit edilen cismin ne olduğu veya büyüklüğü konusunda yorum yapmayı reddederken, bu esrarengiz cismin mekiğe çarpıp çarpmadığından emin değiller.

Bu arada, yarın TSİ 05.25'te Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) ile kenetlenmeye hazırlanan Endeavour astronotları da mekiğin termal kalkanında olası hasar incelemesi yaptılar.

Görüntüleri izleyen uçuş müdürü Mike Moses basına yaptığı açıklamada, cismin mekikten bir parça olmadığını düşündüğünü ve bunun mekiğe çarpıp çarpmadığını belirlemenin mümkün olmadığını belirterek, uzmanların esrarengiz cismin görüntülerini analiz etmelerini beklemenin gerektiğini kaydetti.

Moses, cisim mekiğe çarpmış olsa bile Endeavour'un kalkışının hemen başında ve hızının göreli olarak düşük olduğu için fazla hasar veremeyeceğinin altını çizdi.
Birisi Japon 7 astronotla önceki gün fırlatılan Endeavour uzay mekiği, UUİ'nin inşasının son halkası Japon yapımı Kibo laboratuvarının ilk unsurunu taşıyor.

Kaynak: mynet
Tarih:
Hit: 1274
Yazar: kuvvetYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.