Apple, Stylus Pen Patenti Alacak

Eskiden akıllı telefonlarda kullanılan ve PalmWindows Mobile gibi işletim sistemlerine sahip telefonların vazgeçilmez aksesuarı olan Stylus Pen ya da Türkçe adıyla kalem aksesuarı Apple'ın tekeline girecek.

ABD Patent Bürosu'na başvuran Apple, optik ve üzerinde bulunan kamera ile fotoğraf kaydı da yapabilen, aynı zamanda basınç sensörüne sahip Stylus Pen teknolojisinin sahibi olduğunu iddia etti. Patent bürosu bu talebe olumlu geri dönüş yaparsa benzer özelliklere sahip kalemleri kullanmak için Apple'dan izin almak gerekecek.

2000'li yıllarda birçok akıllı telefonun vazgeçilmez aksesuarı olan Stylus Penkalemler çok pöpülerdi. Dokunmatik ekran teknolojilerinin gelişmesiyle pabuçları dama atılan bu aksesuarlar halen bazı ürünlerde kullanılıyor. Buürünlerin arasında Samsung'un Galaxy Note ailesinin telefon ve tabletmodelleri bulunuyor.

Olayın bir diğer yönü ise geçen yıl Ekim ayında hayatını kaybeden Apple'ın kurucusu ve efsane CEO'su Steve Jobs'un bu tip bir kalem kullanımına kesinlikle karşı çıktığı gerçeği. Ancak bu yeni nesil kalemin iPad'de kullanılıp kullanılmayacağı hakkında bir bilgi yok. Apple'ın daha önce aldığı ama kullanmadığı birçok patent bulunuyor ki bu kalem patenti de benzer bir akebite uğrayabilir.

Apple'ın tablet bilgisayarı iPad için farklı Stylus Pen aksesuar çözümleri bulunuyor. Ancak bunlar genelde statik elektriği ileten patent başvurusundaki ürünü göre basit aksesuarlar. 

Kaynak: ShiftDelete.Net
Tarih:
Hit: 1313
Yazar: rakkocYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.