Askerler artık savaşta da online olacak!

ABD, hiçbir zaman askeri konularda cimrilik yapan bir ülke olmadı. Son geliştirilen askeri teknolojileri de ucuz değil. ABD ordusunun tam 10 milyar dolar (yaklaşık 16 milyar TL) döktüğü bu yeni teknoloji çok yakın zamanda gerçekleşen bir tatbikat esnasında denendi ve büyük başarı elde etti. Böylece artık askerlerin savaş alanında online olmasının önünde hiçbir engel kalmadı.

Tabii ki askerlerin internete bağlanacak olması, onların çatışma esnasında Facebook'ta arkadaşlarını dürtecekleri anlamına gelmiyor. Bu son derece hızlı ve mobil internetin amacı, operasyonlar esnasında her bir askere mümkün olan en fazla veriyi iletebilmek. Doğrudan uydular üzerinden haberleşecek olan askerler, VoIP benzeri bir sistemler birbirleri ile konuşacak, güvenli hat üzerinden arzu ettikleri bölgenin en detaylı haritalarını anında görebilecek ve görüş alanlarında meydana gelen tüm gelişmeleri anında merkeze iletebilecekler.

Kapalı devre internet olarak tanımlanabilecek bu teknoloji askerlerin birbirilerinden çok uzak noktalarda bile olsalar, yan yanaymış gibi hareket edebilmelerini ve sistemli bir operasyon gerçekleştirmelerini sağlayabilecek.

Tarih:
Hit: 502
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.