Avrupa‘nın özgür interneti kabul eden ilk ülkesi: Hollanda

Hollanda, net neutrality (internet tarafsızlığı) yasasını kabul eden Avrupa'da ilk, dünyada ise ikinci ülke oldu. Artık ülkedeki kimsenin internetine karışılamayacak.

 

 

Net neutrality ya da tam Türkçesiyle ağ tarafsızlığı, internet bağlantısının ne servis sağlayıcılar ne de hükümetler tarafından kontrol edilmemesi ilkesi olarak özetlenebilir. Biraz daha ayrıntılı anlatmak gerekirse, herhangi bir dış güç sizin bilgisayarınızda ne yaptığınıza göre internet bağlantınızı ayarlayamaz. Örneğin bir internet sağlayıcısı sizin bağlandığınız servise göre bant genişliği tanımlayamaz, hatta hangi uygulamayı kullandığınızı bile ölçemez. Hükümet ise herhangi bir şekilde, herhangi bir internet sitesine erişiminizi engelleyemez. Tekrar bir özet geçmek gerekirse, ülkemiz internetine şimdilik uzak kavramlar.

Ağ tarafsızlığını dünya üzerinde kabul eden ilk ülke Kanada olmuştu. Avrupa'da ise dün itibariyle Hollanda meclisi net neutrality yani ağ tarafsızlığı yasasını kabul etti ve 'diğer alanlarda' da olduğu gibi, vatandaşlarına hiç bir konuda kısıt getirmeme geleneğini sürdürdü.

Aslında Hollandalıların endişesi, ülkemizde uygulanan gibi erişim engelleri değil, internet servis sağlayıcıları ve mobil operatörlerin belirli servisler üzerinde oynadıkları oyunlar. Örnek olarak Skype'ın yoğun olarak kullanılmaması için hızı düşüren mobil operatörlerin, kullanıcıları kendi şebekeleri üzerinden görüşmeye itmesinin engellenmesi bu sebeplerden bir tanesiydi. Yeni yasa ile birlikte operatör ya da servis sağlayıcılar, müşterilerinin bağlantılarına (yasadışı bir durum üzerine alınan mahkeme emri olmadıkça) hiç bir şekilde müdahalede bulunamayacaklar.

Darısı güzel memleketimizin başına.

Kaynak: Teknokulis
Tarih:
Hit: 1214
Yazar: FatihYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.