Ballmer, Microsoft’u yıktı

 
 Ne zamandan beri Microsoft açık kaynak ürünlerle yarışacak seviyeye geldi, Steve Ballmer yine devreye girdi. Pek çok kesime göre Ballmer, firmanın bütün itibarını sarstı.

Microsoft’un Yahoo ile anlaşmaları esnasında Steve Ballmer kendisini Apple ve Linux üzerine konuşmaktan alıkoyamadı.

Ballmer, “Linux. Hepsi Linux hakkında. Biz yıllardan beri Linux ile bir rekabet halindeyiz. Ben değerimizi ifade etmek istiyorum. Biz büyük oyuncuyuz. Apple gibi değiliz. İnanın, Apple gerçekten küçük bir oyuncu. Bunun yanında fiyatları çok yüksek. Apple mükemmel bir şirket, güzel işler çıkarıyorlar ancak yüksek marj, yüksek fiyat ve yüksek kalite. Bu, Apple’ın pazara nasıl girdiğini gösteriyor.
Biz yüksek pazar payına sahip olmak istediğimizi söylüyoruz. Yüksek pazar payı da sizi düşük ücretlendirmeye itiyor. Linux, hiçbir şekilde ücretleri olmadığını belirtiyor. Tabii ki ücretleri mevcut. Ancak onlar ücret talep etmediklerini belirtiyorlar. Problem, alternatif olarak isimlendirilen şeyin görevlileri sıkı çalışmaya ve gerekli donanım desteklerini vermeye itmemesi.
Bizimkiler gibi ürünler yüksek kaliteye ve yüksek değere, düşük fiyata sahip ancak bedava değil. Bize ortalarda bir yerlerde mi yoksa istediğiniz yerde misiniz diye sorarsanız, tam olarak istediğimiz yerde olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi.

Bunun üzerine bazı kişiler, “Ballmer’ın Windows işletim sistemli bilgisayarların satışlarındaki düşüşlerin yanında Mac satışlarının arttığından haberi yok herhalde” şeklinde yorumlar yaptı. Bunun yanında iPhone’un, Windows Mobile cihazlarla kıyaslandığında geçen seneye göre pazar payını ikiye katladığını belirtmekte fayda var.
Kaynak: http://www.techno-labs.com
Tarih:
Hit: 1314
Yazar: LordVaderYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.