Bazı Phenom IIlerin Ömrü Kısa!

AMD'nin Phenom II serisi işlemcileri, özellikle 300 dolar civarındaki modellerde Intel'e zor zamanlar yaşatıyor. Bazı Phenom II işlemcilerin bu yıl sonunda olmayacağını söylesek, ne dersiniz?

AM2+ soket yapısı için geliştirilen Phenom II 920 ve 940 isimli işlemciler, ömür açısından çok da uzun soluklu olmayacağa benziyor. AMD bu işlemciler için en son siparişleri Haziran sonuna kadar alacak. Geri kalanında ise, artık bu iki işlemci üretilmeyecek.

Ama Neden?

AMD, AM2+ kullanıcıları için, DDR3'e geçmeden hemen önce Dragon platformunu kurtarmak için bu işlemcileri piyasaya sürdü. Bu şekilde, DDR3 destekli ve AM3 soketine uygun olan işlemciler gelince, geriye dönük uyumlulukları sebebiyle, bu işlemcilere daha fazla ihtiyaç duymayacak.


Nasıl Bir Uyumluluktur Bu Yahu!

AMD, soket içi uyumlulukta çok başarılı bir firmaydı. Şimdi AM3'ün gelmesiyle birlikte soketler arası uyumlulukta da yeni bir çığır açıyor. Şu sıralarda kullandığınız DDR2 destekli AM2+ soketli anakartlarda AM3 soket mimarisine sahip ve tümleşik DDR3 bellek denetçisi olan işlemciler çalışabiliyor. Hatta test merkezimizde çalıştırılmış hali de mevcut.Yani siz şimdiki sisteminizi bir AM3 işlemciyle DDR2 bellek kullanmak kaydıyla terfi ettirip daha sonra DDR3 terfisini anakart ve bellekleri değiştirerek yapabileceksiniz.

Fakat AM3 soketine sahip anakartlarda AM2+ soketine uygun işlemciler, üzerlerinde, anakarttaki DDR3 yuvalarıyla uyumlu bir bellek denetçisi olmadığı için, çalışmayacak. Eh, o da çalışmasın artık.

Kaynak: SDN
Tarih:
Hit: 436
Yazar: rapidhacker550Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.