Beyaz Saray: Siber saldırıya uğradık

Beyaz Saray, internet ortamında saldırıya maruz kaldığı haberlerini doğruladı. Çinli hackerların Beyaz Saray'ın Askeri Dairesi'ne giriş yaptıkları iddia edilmişti.

 

ABD Başkanı Barack Obama'nın ikamet ettiği Beyaz Saray'ın internet ortamında saldırıya maruz kaldığı ortaya çıktı. ABD'li yetkililer, saldırının gizliliği olmayan bir alanı etkilediğini açıkladı.

Adı gizli tutulması şartıyla ABD medyasına açıklama yapan bir yetkili, var olan verilerden herhangi birinin zarar gördüğüne ya da ortadan kaybolduğuna ilişkin bir belirti bulunmadığı söyledi.

Washington Free Beacon adlı grup geçtiğimiz pazar günü yaptığı açıklamada, Pekin yönetimiyle bağlantılı olan internet korsanlarının Beyaz Saray'ın Askeri Dairesi'ne giriş yaptığını duyurmuştu.

 

 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, saldırının Çin kaynaklı olup olmadığı konusunda ise yorum yapılmadı.

Beyaz Saray, bunun yerine "zıpkınla av" denilen bir tür saldırıdan söz etti.

Bu saldırı türünde, gerçek bir yazışma izlenimi veren elektronik postaların zararlı bir internet sitesine bağlantı vermesi ya da iliştirilmiş olarak böyle bir dosya taşıması söz konusu oluyor.

'GEREKLİ ÖNLEMLER ALINDI' 
İzni olmadığı için adını vermeden açıklama yapan yetkili "Bu tür saldırıların sık yaşanmadığını ve gerekli önlemlerin alındığını" belirtti.

ABD'nin İnternet Savunması İstihbarat Birimi Başkanı geçtiğimiz hafta Reuters'e yaptığı açıklamada, Çinlilerin karıştığı iddia edilen korsanlık faaliyetlerinin Savunma Bakanlığı Pentagon'un da aralarında bulunduğu ABD yönetim dairelerinde artan oranda endişe yarattığını söylemişti.

Çin ile ilgili benzer bir suçlamayı 2011 yılında Google da yapmıştı. Çin bağlantılı korsanların aralarında ABD'li yetkililer ile askeri personelin de bulunduğu kimi yüzlerce kişinin Gmail hesaplarına girilmek istendiğini duyurmuştu.

ABD ÇİN'İ SUÇLAMIŞTI 
ABD istihbarat yetkilileri geçtiğimiz yıl, ilk kez kamuya açık olarak, Çin hakkında suçlama getirmiş ve Çin'in ABD'ye ait yüksek teknoloji verilerini çalmak için aralıksız olarak girişimlerde bulunduğunu iddia etmişti.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1068
Yazar: blackgloveYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.