Bilgisayar dergilerinde yaz rehaveti var!

Ülkemizde yayımlanan bilgisayar dergilerinin satışlarında uzun zamandır süren düşüş yaz aylarında iyiden iyiye arttı. Doğan Grubu’nun iki dergisi Chip ve PCnet 20-30’ar bin arasında satışları ve reklam konusunda durumu kurtarırken, PC Magazine, PC World ve Byte’ın satışları 10’in altında seyrediyor.

Türkiye’de ADSL’in yaygınlaşması en çok da bilgisayar dergilerinin tirajlarını etkiledi. Piyasada yayımlanan dergilerin PCnet dışında kalanları yabancı lisansla yayımlanıyor. Yani yıllık 100-300 bin dolarlık lisans maliyetleri dergilerin üzerinde bir yük. Buna üretim, dağıtım ve personel giderleri de eklenince masraf iyice artıyor. Satış ve reklam sayfa sayılarına bakıldığında ise son aylardaki trajik düşüş akıllara “acaba ne kadar daha dayanacaklar” sorusunu getiriyor. 

Geçtiğimiz yıl Doğan Grubu’na geçen Chip şu anda 30-40 bin civarı bir satış bandında duruyor. Chip’in kardeş dergisi PCnet de 20-30 binlerdeki satış adediyle keyfi yerinde olan ikinci dergi olarak hayatına devam ediyor. Bu iki dergi, reklam adetleri konusunda da rakip grupların dergilerine göre çok daha iyi durumda. PCnet’in en büyük avantajı ise lisans maliyetinin olmaması. Yaysat raporlarına göre Ağustos ayında Chip 29,059, PCnet ise 18,787 adet satış yapmış durumda. 

İade oranları yükseldi

PC Magazine Türkiye’nin ise abone hariç Ağustos satışı 8,946 adette kaldı. Dünya grubuna bağlı PC World ve Byte dergilerinin Ağustos satışları henüz açıklanmadı. Temmuzda Byte 5,882, PC World ise 7,333 adet satmıştı. 

Dağıtılan dergilerden geriye dönenler ise “iade oranı” olarak belirleyici etkiye sahip. % 45’in üzeri ise bir dergi için “kırmızı alarm” anlamına geliyor. Ağustos sayılarında Chip’in % 29, PCnet’in % 30 iade oranı bulunuyor. PC Magazine’in Ağustos sayısında ise iade oranı % 66 oldu. Byte’ın Temmuz iade oranı % 52, PC World’ün ise % 55 olarak kayda geçti. 

Dergiler Eylül ayıyla birlikte toparlanma ve satış artırma planları yapmaya başladı. Dergilerin satış grafiğindeki gerilemesinde en önemli paylardan biri, teknoloji içeriği yapan site sayısının artması olarak gösteriliyor. Avrupa’da ise yapılan araştırmalara göre kullanıcılar internet sitelerindeki değerlendirmeleri kafa karıştırıcı ve güven telkin etmeyecek durumda bulduğu için tekrardan dergilere rağbet artıyor. Dergilerin ülkemizde de tekrar eski güzel günlerine kavuşacağı günleri hasretle bekliyoruz.

Kaynak: Yahoyt
Tarih:
Hit: 1091
Yazar: bugaxYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.