Bill Gates: Çocuklarım Muhtaç Değil

Dünyanın en zengin isimlerinden biri olan Bill Gates (Kendisi en zengin 2. insan konumunda bulunmaktadır) 56 milyar Dolarlık bir servete sahip. Birçok şirketin toplam değerinden fazla nakde sahip olan Gates, bu muazzam serveti hayır kurumları ve global sağlık organizyonu için harcıyor.

Çok fazla röportaj veren biri olmayan Bill Gates, geçtiğimiz günlerde Daily Mail ile kısa bir söyleşi gerçekleştirmiş. Röportajın en dikkat çekici kısmı ise Gates’in “Çocuklarım muhtaç durumda değil’ açıklaması. Adeta ‘harca harca bitmez’ bir servete sahip olan Gates’in çocuklarının muhtaç durumda olması beklenemez elbette. Ancak günümüz dünyasında Microsoft’un kurucusunun babanız olması özgürlüğünüzün biraz kısıtlanmasına sebep olabilir.

Kişisel bilgisayarın gelişim sürecinde Apple ve Microsoft, yola birlikte çıkan fakat daha sonraları karşı karşıya gelen iki firma. Özellikle iki firmanın CEO’ları Steve Jobs ve Bill Gates (eski Microsoft CEO’su) arasında yıllardır süren bir sürtüşme var.

Apple’ın zor günler geçirdiği bir dönemde Gates, firmanın %15 dolayında hissesini satın almıştı. Buna rağmen Apple ve Microsoft hiçbir zaman iyi anlaşabilen iki firma olamadı. Öyle ki Gates, evinde herhangi bir Apple ürününün kullanılmasına katı bir şekilde karşı çıkıyor. Birkaç yıl önce çocuklarının Gates’ten iPod konusunda izin istedikleri konuşulmuştu. Bu konuyla ilgili olarak Bill Gates şunları söyledi;

“Çocuklarım Windows eşdeğerine sahipler. Harika bir Windows oynatıcı olan Zune’u kullanıyorlar. Onlar muhtaç çocuklar değil”

Görünüşe gore Gates, çocuklarının halen iPod kullanmasına karşı. Röportajın geri kalanından kayda değer  konular ise şöyle;

-“Hayır işlerine yöneldim ve tüm konsantrasyonum bu işlerde. Bu benim tam zamanlı işim oldu diyebilirim”

-Microsoft’a dönmeyi düşünmüyorum. Yarı zamanlı ilgileniyorum diyebilirim.

U2 konseriyle ilgili anlattıkları da Bill Gates’in ego tatmini olmuş.

-Bir gün kızımla U2 konserini izlemeye gittik. Eşim, ben ve kızımın 3 arkadaşı vardı. Küçük minivanı aldık ve ben kullandım.

-Peki Bono size sahne arkasına davet etti mi?

-Aslında hayır. O gece bizde kaldı.

Röportajın geri kalanı için Daily Mail‘i ziyaret edebilirsiniz.

 

Kaynak: Röportajın Tamamı İçin Tıklayın
Tarih:
Hit: 973
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.