Bir milyon bilgisayara girdi

Banka ve kredi kartlarini bosaltti. 20 milyon dolari uçurdu...

Yeni Zelanda'da polis uluslararasi bir siber-suç sebekesinin lideri olmakla suçlanan 18 yasindaki bir genci sorguya çekti.Grubun dünya çapinda bir milyon bilgisayara girerek insanlarin banka ve kredi karti bilgilerini ele geçirdigi, 20 milyon dolardan fazla para çaldigi bildiriliyor.

Sebekenin lideri oldugu söylenen hacker 18 yasinda oldugu için Yeni Zelanda yasalari geregi adi açiklanamiyor -- ancak "Akill" takma adiyla anildigi bildiriliyor.

Gencin polisle isbirligini kabul ettigi ve siber-hirsizligi nasil yaptiklarini ayrintilariyla anlatmakta oldugu belirtiliyor.

Eylemlerine henüz lisedeyken baslayan Akill "son derece zeki ve becerikli" diye tanimlaniyor.

Sorgulandiktan sonra saliverilen Akill'in eger yargilanip suçlu bulunursa 10 yila varan hapis cezasina çarptirilabilecegi belirtiliyor.

Polise göre Akill ve ekibi "botnet" adi verilen, sahibinin bilgisi olmadan gizli kodlar yerlestirilmis yüzbinlerce bilgisayardan olusan bir agi yönetiyordu.

Olayin Amerikan Federal Arastirma Bürosu FBI'in botnetlere karsi giristigi operasyon çerçevesinde ortaya çikarildigi bildiriliyor.

FBI bu tür saldirilardan korunmak isteyen bilgisayar kullanicilarina anti-virüs yazilimlari ve firewall (güvenlik duvari) kullanmalarini, zor sifreler seçmelerini ve tanimadiklari adreslerden gelen emailleri açmamalarini öneriyor.

Kaynak: www.programindir.us
Tarih:
Hit: 2156
Yazar: sahmaranYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.