Bu sefer Google hackledi!

Google'ın Çin ile tartışmasının temel sebeplerinden birisi de Çinli hackerların Google'a düzenlediği saldırılar olmuştu.

Ama bu defa işler farklı gelişti ve Google, Çinli hackerları hackledi. Google'ın gizli karşı saldırısı Tayvan'daki bir bilgisayardan saldırıların kaynağının Çin olduğuna dair kanıtları topladı. Bu saldırıların Çin hükümeti tarafından organize edilmiş olması ihtimali var.

Google'ın özel timi Çinli hackerların daha önceden tahmin edilenden daha fazla şirketi hacklediğini de ortaya çıkarttı; sayı 33 oldu.

Saldırıların kaynağının Tayvan değil, Çin olduğunun ortaya çıkmasının ötesinde oldukça gelişmiş bir teknik kullanıldığı, Google'a göre bu operasyonun Çin hükümeti tarafından düzenlendiğini ya da onaylandığını ortaya koyuyor. Ancak Google bu iddiasını yüzde 100 kanıtlayamıyor, bu yüzden de ABD Başkanı Obama bu meselede Çin hükümetine bu konuda güçlü bir şikayette bulunamıyor.

Saldırıya uğrayan şirketler arasında Northrop Grumman gibi özellikle Amerikan hükümetiyle çalışan savunma şirketlerinin bulunması üzerine, Google meseleyi Amerikan hükümetine ve istihbarat güçlerine de detaylarıyla aktarmış.

Amerikan hükümeti Çin'e çeşitli uyarılarda bulunmasına karşın sert sözler söyleyemiyor, yaptırımlar uygulayamıyor. Amerika siber savaşın sert yüzüyle çoktan tanışmış durumda çünkü Kuzey Kore, Çin ya da İran'dan kaynaklanan saldırıların bu ülkeler tarafından düzenlendiğine emin olsa da kesin olarak kanıtlayamıyor.

Sadece devlet sırlarının değil, ticari sırların çalınması da devletler için büyük bir sorun oluşturuyor. Günümüzde siber savaş, terörizmden sonra büyük devletlerin birbirleriyle olan çekişmelerinde etkili bir silah olarak envanterdeki yerini almış durumda.

Kaynak: Chip
Tarih:
Hit: 1186
Yazar: aksataYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.