Çin in Internet Yasagına Olimpiyat Arası

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Çin'i 2008 Olimpiyatları süresince yabancı gazetecilere internet kısıtlaması getirmemeye ikna etti.

İnternetteki kısıtlamacı politikasını yabancı gazeteciler için bile bozmayan Çin, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) çabalarıyla bir süre taviz vermeye razı oldu.
 
Komite'nin Koordinasyon Komisyonu ile olmpiyat oyunlarının Pekin'de düzenlenmesinden sorumlu olan Pekin Organizasyon Komitesi'nin (BOCOG) dün bir araya gelerek konuyu tartıştığı ve uluslararası olan komitenin yerel komiteyi  kısıtlamasız internet erişimine ikna ettiği belirtildi.
 
Şu an Çin'den erişilemeyen bütün siteleri en azından yabancı gazetecilere açtırmakla uğraşan IOC, Pekin Olimpiyatları'nda da internet bağlantısının tüm diğer olimpiyatlardaki gibi olacağını belirtti.
 
Çin'e gideceklere "şifre" uyarısı
 
Öte yandan, komünist olan her şeye zaten şüpheli yaklaşan batı ülkelerinin güvenlik uzmanları, olimpiyat oyunlarını izlemek için Çin'e gidecek herkese, ya önemli verilerini şiddetle şifrelemelerini ya da "temiz" bilgisayarlar ve akıllı telefonlarla gitmelerini öneriyor.
 
Uzmanlar, çoğu devlet tarafından yönetilen internet servis sağlayıcılar ve GSM şebekeleri sayesinde bilimum cihazın içinin dışının görülebildiği Çin'de, işadamlarının projelerinin ve iş yazışmalarının çalınabileceğini, gazetecilerin ise bağlantı listelerinin ayağa düşebileceğini öngörüyor.
Kaynak: CNN Türk
Tarih:
Hit: 772
Yazar: NighT-7Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.