Çin "süper gizli siber ordusunu" açıkladı

Çin bugün yaptığı tarihi açıklamayla, ilk kez bir “süper elit siber savaşçı birliğine” sahip olduğunu belirtti. Siber savaşçılardan oluşan ekibin, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) internet ağlarını dış saldırılardan korumak amacını taşıdığı belirtildi. Bu açıklama, internet sistemleri ve gizli bilgilerinin Çin'in saldırısına uğramasından korkan yabancı devletleri endişelendirdi.

Çin, 30 kişiden oluşan birliğin isminin “Mavi Ordu” olduğunu açıkladı. İngiltere’nin Times gazetesine konuşan eski bir PLA generali, Mavi Ordu’yu oluşturan kişilerin özel olarak seçildiğini ve “istisnai derecede yetenekli” insanlar olduğunu söyledi.

Çin’in en yetenekli beyinlerine sahip insanlarından oluştuğu anlaşılan Mavi Ordu’nun, PLA’da görev alan asker ve subaylardan, üniversite öğrencilerinden ve “toplum içindeki insanlardan” seçildiği düşünülüyor.

Mavi Ordu’nun varlığı hakkındaki açıklama, Çin Savunma Bakanı Geng Yanşeng’den geldi. Yanşeng, nadir görülen basın açıklamasında, “Mavi Ordu’nun amacının mevcut askeri güçlerinin güvenliğini artırmak olduğunu” söyledi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 983
Yazar: by_pipoYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.