Çişten elektrik üretilir mi?

/Uploads/Media/Doc/2000-2015/EXT/4931-7d0d25bfcaa1421c2931a4f0387462aaL.jpg

Afrika'da yokluk içinde yaşayan gençler, ellerindeki her kaynağı kullanarak enerji üretmek için başarılı projelere imza atıyorlar.

Afrika'daki öğrenciler, enerji üretmek için doğal kaynakları sonuna kadar kullanmaya kararlı. Petrol olmasa da enerji üretmek için hala değerli bir kaynak var: Üre. Canlıların dışkısında bulunan bu maddeyle çalışan bir jeneratör yapan Nijerya'lı dört genç kız bilim dünyasının ilgisini çekmeyi başardı. Teorik olarak, Sandy kasırgası sırasında elektriklerin toptan kesildiği bölgelerde enerji ihtiyacı için kolayca kullanılabilecek bu jeneratörler ayrıca Afrika gibi enerji kaynağı bulmakta zorlanan bölgelerde insan ve hayvan dışkısından elektrik üretmek için kullanılabilecek.

Jeneratörün çalışma prensibi ise basit. İnsan veya hayvan "çiş"ini elektrolizle hidrojenden ayrıştıran sistem, bu hidrojeni alıp ayrı bir tanka aktarıyor. Tanktaki hidrojen saflaştırıldıktan sonra ise yanma bölgesine aktarılıyor ve son derece yanıcı bir gaz olan hidrojen sayesinde elektrik üretmek mümkün oluyor. Özellikle hayvan çiftliklerinde bu tür bir enerji sisteminin çok yararlı olacağı düşünülüyor.

Kaynak: Intel
Tarih:
Hit: 3098
Yazar: anarsistherifYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.