Çökmeyen bilgisayar

İngiltere'de yaşayan Profesör Peter Bentley ve arkadaşı Christos Sakellariou, bilgisayarların on yıllardır çözülemeyen bir sorununu tarihin tozlu sayfalarına karıştırıyor.

İkilinin geliştirdiği bu özel bilgisayar ne yaparsanız yapın hiçbir şekilde çökmüyor. Peki bu nasıl oluyor? Söz konusu bilgisayar belirli veri dizisiyle karşılaştığında yapacaklarını belirten komut çiftlerini kullanıyor. Daha sonra bu komut çiftleri rastgele sistemlere gönderiliyor. Her sisteme kapasitenin alacağından çok komut gönderilmesi durumunda biri bozulursa diğerleri işi devralıyor. Her sisteme gereğinden fazla komut gönderildiği için birisi bozulursa diğerleri işi yapıyor. Her sistem kendi hafıza ve veri deposuna sahip olduğundan buralardan kaynaklanan hatalar sıfıra indirilmiş oluyor. Böylece sistem geleneksel bilgisayarların aksine "gerçekten" aynı anda birden fazla işlem yürütebiliyor. Günümüzde çoklu görev yapan bilgisayarlar aslında bunu farklı görevler arasında geçiş yaparak gerçekleştiriyorlar. Bu geçiş çok hızlı gerçekleştiğinden, sanki aynı anda yürütülüyorlarmış gibi görünüyor.

Çalışma mantığı geleneksel bilgisayarlardan çok daha fazla insan beynini andıran yeni sistemin, çökme riskinin kabul edilemeyeceği kritik görevlerde, örneğin insansız uzay uçuşlarında ya da askeri robotik alanlarından kullanılabileceği düşünülüyor.

Kaynak: hurriyet.com.tr
Tarih:
Hit: 2260
Yazar: sniperscopeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.