DDR4 2013’te Geliyor!

DDR2 ve DDR3 bellek teknolojilerinin kullanımından sonra bellek geliştiricileri durağan bir döneme girmişti. Şimdi ise yeni bellek standardı DDR4 için geri sayım başladı.

Hali hazırda PC sistemleri üzerinden DDR3 bellek teknolojileri kullanılıyor. Akıllı telefonlara baktığımızda ise LPDDR2 özellikli belleklerin kullanıldığını görüyoruz. Geçtiğimiz JEDEC (Joint Electronic Devices Engineering Council) tarafından yeni dönemde üretilecek DDR4 belleklerin özellikleri açıklanmıştı. DDR4 belleklerin prototip modülleri 3.3 Gbps hızlara kadar çıkabiliyor.

Teorik olarak DDR3 belleklerin maksimum frekans hızı 1.6 Gbps. DDR4 belleklerde ise bu değerin 3.2 Gbps olduğunu görüyoruz. Bu yeni bellek türleri ilk olarak sunucu platformlarında kullanılacak. Bu bellek türünü destekleyecek anakartlarda 2013 yılında piyasada olacak. 2014 yılında ise bu belleklerin kullanım oranının artması bekleniyor. DDR4 bellekler ilk örnek ise geçtiğimiz dönemde Samsung’dan gelmişti. Samsung ilk DDR4 bellekleri üreten firma oldu. Fakat Bu belleklerin normal PC’ler kullanılması 2014yılını bulacak. Önümüzdeki iki yıl boyunca DDR3 bellekleri kullanmaya devam edeceğiz.

Kaynak: Scroll
Tarih:
Hit: 1061
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.