DNSChanger Fazla Etkilemedi

İlk çıktığı günlerde internet kullanıcılarının kötü rüya görmesine neden olacak yazılım olarak gösterilen DNSChanger adlı kötü amaçlı yazılım beklenildiği kadar kullanıcıyı etkilemediği ortaya çıktı.

Rus ve Estonyalı Hacker grupları tarafından beş yıl önce geliştirilen ve internet kullanıcılarını Hacker’ların oluşturdukları reklam sitelerine yönlendiren DNSChanger yazılımı dün kurulu olduğu bilgisayarların internete bağlantılarını kesti. Şimdiye kadareklam pastasından sahiplerine 14 milyon dolar kazandırdığı düşünülen DNSChanger yazılımı beklenileninin aksine internet kullanıcıların sadece yüzde 0.01’ini etkiledi.

Aylardır antivirüs yazılımcıları tarafından yapılan DNSChanger kötü amaçlı yazılım uyarısı işe yaramış olacak yazılım internet üzerinde bulunan sadece 200 bin bilgisayarı etkiledi. Dün FBI tarafından DNSChanger tarafından işaretlenen sunucuların kapatılmasıyla birlikte İtalya’da 22 bin, Hindistan’da 19 bin ve İngiltere’de 14 bin bilgisayarın internet bağlantısında sorun yaşandığı tespit edilmiş.

DNSChanger

2011 yılında FBI DNSChanger yapımcılarının peşine düşmüş ve sırasıyla farklı ülkelerde tutuklamalar gerçekleştirilmesine sebep olmuştu. Yine de kökü kurutulamayan DNSChanger’ın 2011 yılının Kasım ayında 500 bin bilgisayarda kurulu olduğu tahmin ediliyordu. Aradan geçen günlerde bu rakamın artması beklenirken düşüş göstermesi ise kullanıcıların bu tarz uygulamalara karşı daha hassas olduğu ve günden güne bilinçlendiği anlamına geliyor.

Konu hakkında açıklamada bulunan SANS Internet Storm Center uzmanı Johannes Ullrich, “Dünyada 2 milyardan fazla internet kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor ve DNSChanger bu kullanıcıların sadece yüzde 0.01′ini etkileyebildi” dedi.

Kaynak: Scroll
Tarih:
Hit: 479
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.