Dünyada En çok Tercih Edilen Şifre 123456

Araştırmacılar, Rockyou adlı müzik sitesinde yer alan 32 milyon şifreyi incelediler. Araştırmanın sonucuna göre kullanıcılar en çok 123456 şifresini tercih ettiği ortaya çıktı.

Yapılan bir araştırmaya göre dünyada en çok kullanılan şifre 123456 oldu. Bu araştırmaya göre, birçok şifrenin oldukça basit, kısa ve sözlüklerde rahatlıkla bulunan kelimelerden olduğu tespit edildi.

Bu oldukça büyük bir dezavantaj. Çünkü Brute Force Attack adlı saldırı yöntemi sayesinde bu şifreleri kırmak oldukça kolay. Bir Hacker böyle bir ortamda ortalama 110. denemede mutlaka bir şifre kırıyor. 1000 kişilik bir hesap 17 dakikada kırılmış oluyor.

Kullanıcıların %30'u maksimum altı haneli bir şifre kullanıyor. Araştırmaya göre kullanıcıların %60'ı şifrelerinde basit harf ve sayı kullanıyor. Buna ek olarak şifrelerin neredeyse yarısı isimlerden veya terimlerden oluşuyor.

En%20Çok%20Kullanılan%2010%20Şifre

123456 birçok araştırmada en çok kullanılan şifre oldu. Geçen sene Hotmail ile yapılan bir araştırmada da bu şifre birinci çıkmıştı. Bizi şaşırtan diğer bir şifre, Hotmail girişi için "Hotmail", Gmail giriş için "Google" ya da "Gmail" şifrelerinin de kullanılması.

Kaynak: SDN
Tarih:
Hit: 2026
Yazar: HaYVaNYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.