Dünyanın en hızlı treni Olimpiyatlara yetişecek

Pekin-Tianjin hattını bağlayacak olan expres tren dünyanın en hızlı treni olacak. Konforlu ve lüks Pekin tren istasyonu, Asya’nın en büyük tren istasyonu olmaya hazırlanıyor.

 
NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 11:27 TSİ 23 Temmuz 2008 Çarşamba         
 
 
 
 
 
PEKİN - 1 Ağustos’ta devreye girecek tren hattının gelecek ay Pekin Olimpiyatları’nda ev sahibi şehirlerden biri olan Tianjin’de oynanacak futbol maçlarına izleyicilerine hizmet vermesi planlanıyor. 

img378/5697/288957qp6.jpg


Normalde bir saat süren yolu 30 dakikaya kadar düşürecek olan tren, yolcularına saatte 350 kilometrelik bir hızla, döner koltukları ve geniş iç hacmiyle uçak konforunda bir yolculuk sunuyor.

Her 3 dakikada bir 600 kişi taşıyacak olan tren için fiyatlar henüz belirlenmedi. İlerleyen zamanlarda Güney Pekin tren istasyonu iki hatta, Tianjin terminali de üç hatta bağlanacak. Önümüzdeki beş sene içinde Tianjin’in, Shangai’ya da bağlanması bekleniyor.

GELECEĞİN TRENİ
Hongqiao ve Binhai havaalanlarına da bağlantıların yapılacağını açıklayan Çin Demiryolları Bakanlığı sözcüsü Wang Yongping şöyle konuştu:
“Bu, Çin Demiryolları için bir devrim. Yeni istasyonla geleceği planlıyoruz.”

Hızla gelişen ülkenin, artan taleplerini karşılamak üzere 24 platform yapılan Güney Pekin İstasyonu’nun çatısında güneş panelleri buluyor.

394 kilometrelik test denemesinden geçen bu yeni trenin hızını 350 kilometrede tutacaklarını söyleyen Demiryolları Bakanlığı Ulaşım Birimi Başkanı Zhang Shuguang, Avrupa’da sadece Fransa’nın 500 kilometre testi yaptını ancak hayata geçirilmediğini vurguladı. Zhang, sözlerine şöyle devam etti:
“Bu,dünyada hayata geçirelen en hızlı tren. Avrupa’daki ekspres trenlere göre çok daha geniş ve sessiz.”
Kaynak: ntvmsnbc
Tarih:
Hit: 1147
Yazar: HispanicYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.