Dünyaya SPAM ihraç ediyoruz

Dünyaya SPAM ihraç ediyoruz


 Siz farkında olmasanız da bilgisayarlarınız zombi haline dönüşüyor. Hacker'lar, şöhreti bırakıp paranın peşine düştüler. Dehşete düşüren araştırmanın detayları, bu haberde.
 

 

 

Bilgisayarınıza yüklediğiniz bir yazılım, artık sisteminizi göçertmek için çalışmıyor. Hedefler değişti. Yazılım, sisteminizi ele geçiriyor ve reklam amaçlı olarak kullanmak için hem sisteminizi hem de internet bağlantınızı kullanarak başkalarına ulaşmak için çalışıyor.

Türkiye’nin en büyük internet servis sağlayıcısı olan TTNet’in verileri ise bu durum ne derece büyüdüğünü gözler önüne seriyor. Rakamlar dehşet verici. Bir gün içerisinde, Türkiye’den dünyaya çıkış yapan spam (istenmeyen e-posta) sayısı 2,5 milyar civarında. Bu gönderimin yapılan bilgisayar

Hacker’lar Meşhur Olmak İstemiyor

İlk hacker’ların asosyal oldukları, geçmişlerinde toplum tarafından dışlandıkları için bu tür zararlı virüsleri üreterek tüm dünyadaki sistemlere zarar verip, intikam alacaklarını düşünüp, gazetelerde boy boy fotoğraflarının yayınlanmasını istiyorlardı.

Günümüzde bu durum tamamen değişti. Hacker’lar, ünlü olmak için değil zengin olmak için çalışıyorlar. Bunun için kendi ağlarını kurarak uluslar arası çalışıyorlar. Yapılan operasyonların değerleri ise milyarlarca doları buluyor.

Tehditler Artık Web Üzerinden

Çok değil, bundan 5 yıl önce bilgisayar kullanıcılarına “Virüsler nereden gelebilir?” diye sorsanız, alacağınız cevaplar; disket ve CD olurdu. Geniş bantlı internetin desteği ile bilgisayar virüsleri, artık internetten geliyor. Hem daha hızlı ulaşıyor hem de daha fazla kişiye erişebiliyor.

Saldırılar Planlı

Yapılacak saldırılar, zararlı dosya bilgisayara bulaşır bulaşmaz başlamıyor. Öncelikle, hastalıklı bilgisayar sayısının, düşünülen operasyon için yeterli sayıya gelmesi bekleniyor. Bu rakama ulaştığında, binlerce bilgisayar, saldırı için kullanılıyor. Farklı ülkelerden, farklı kullanıcılardan gelen binlerce saldırıyı engellemek ise çok kolay olmuyor. Bu sayede, birçok internet servisi, kendi sunucusunda açık olmasa bile devre dışı bırakılabiliyor.

Hedefte Şirketler Var

Hacker’lar, kişisel bilgisayarlardan çok fazla şey beklemiyorlar. Kısa zamanda daha çok para eden veriler için bir kullanıcının kredi kartı bilgisini beklemek yerine, şirketlere saldırmak çok daha cazip geliyor. Örnek olarak; bir alışveriş sitesine saldırıp tüm üyelerin kredi kartı bilgilerini çalmak veya şirket için hayati derecede öneme sahip olan verileri çalmak gibi. Bazı şirketleri hedef alan saldırılar ise sektördeki diğer firmaların azmettirmesi ile gerçekleştiği de biliniyor.

12 Yılda 15 Kat Arttı

1995 yılından bu yana kötü niyetli yazılım sayısı tam 15 kat arttı. Aynı yıllarda yaklaşık 800 farklı virüs çeşidi varken günümüzde bu rakam 5 milyondan fazla. Bilginin hızlı şekilde paylaşılabiliyor olması, bu hızı art niyetli kullanmak isteyen kişilere de hizmet ettiğinden dolayı güvelnlik şirketlerinin çok daha sıkı çalışması ve dakikaların bile ne derece önemli olduğunu da ortaya koyuyor.

KOBİ’lerde Durum

Türkiye’de resmi KOBİ sayısı 2 milyonun üzerinde. Güvenlik yazılımı üreten şirketler, bu işletmelere çözüm sunduklarında bu konular hakkında çok bilgi sahibi olmadıkları bir yana, vahim sayılabilecek çözümleri tercih ettiklerini belirtiyorlar.

Bunların en önemli nedeni olarak, tam çözüm sunan güvenlik yazılımlarını tanımamak, tercih edilen yazılımların yönetimlerinin ve güncellenmesinin de zor olması gösteriliyor. Güvenlik yazılım şirketleri, bunların önüne geçilebilmek için yönetilmeye ihtiyaç duyulmayan tam çözüm paketleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1002
Yazar: QinYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.