Elektrik yüzde 20 ucuzlayacak

Fiba Holding, 2015’e kadar enerjiye 1 milyar euro yatıracak. Grubun perakende markası Cere’an, 3 bin aboneye elektrik satıyor. Yeni kampanya ile faturası 600 liradan yüksek olan ve Cere’an’a geçen ‘serbest müşteriler’ elektriği yüzde 20 ucuza alacak.

Fiba Holding, bünyesindeki Fina Enerji ile enerji sektöründe hedef büyüttü. 2015’e kadar enerjiye 1 milyar euro yatırım yapmayı planlayan Fina, elektrikteki perakende markası Cere’an ile faturaları yüzde 20 düşürecek bir kampanya başlattı. Yeni kampanya ile aylık faturası 600 lirayı geçen herkes, elektriğini Cere’an’dan alabilecek. Cere’an’a geçen ve aylık 1000 liralık elektrik harcayanlar faturasını 800 liraya indirecek. Halen işyerlerinin serbest müşteri olabildiği pazarda 600 lira limitinin 2015’e kadar sıfırlanmasıyla konutlar da kendi elektrik şirketini seçebilecek.

Sektördeki hedeflerini basın toplantısıyla anlatan Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, “Enerji grubumuzun önemli 5 iş kolundan biri. 2007’de 125 milyon lira özkaynakla başladığımız yatırımlar bugün rüzgar enerjisinde 450 milyon liraya ulaştı” dedi.

Hedef 400 megavat

Şu anda rüzgarda 87.5 megavat kurulu güçleri bulunduğunu, 6 ayda kurulu gücü 150 megavata çıkarmış olacaklarını belirten Özyeğin, lisansını aldıkları 225 megavatlık rüzgar santralinin de inşasına başlanacağını açıkladı. Murat Özyeğin, hedeflerini şöyle anlattı:

“2013 yılı sonu itibarıyla rüzgar enerjisi alanında 375 megavat kurulu gücümüz olacak. Bu, görüşmeleri süren ve almayı düşündüğümüz lisansları içermiyor. Hedefimiz 2013 yılı sonu itibarıyla kurulu gücümüzün 400 megavatt’ın altında olmaması. 2013 Haziran sonu itibarıyla rüzgar enerjisi alanında 1 milyar liralık yatırım yapmış olacağız. Jeotermal, güneş, hidroelektrik, termik santral noktasında da tüm fırsatları değerlendiriyoruz. Amacımız 2015 yılı itibarıyla tüm bu alanlarda 1 milyar euronun altında yatırım yapmamış olmak. Bu oranın üstü açık.”

500 kişiye ek istihdam

Şirketin perakende satış markası Cere’an Genel Müdürü Onur Yazgan ise 2009’dan beri büyüdüklerini belirterek, “Cere’an 3 bine yakın müşteri, Türkiye genelinde 30 ilde faaliyet gösteren bayi ağı, 200 kişilik satış ekibi ve 100 milyon lira cirosu ile hızla büyüyor. Çalışan sayısı 2015’e kadar 750’ye çıkacak” dedi. Yasa gereği aylık faturası 600 liradan yüksek olan herkes serbest müşteri olup istediği şirketten elektrik satın alabiliyor. Cere’an, ‘Hoşgeldiniz’ isimli paketiyle elektrikte yüzde 20 indirim yapıyor.

Şirket hem kendi ürettiği elektriği hem de yaptığı aracılıkla farklı santrallerin elektriğini pazarlıyor. Onur Yazgan, Atina ve Sofya’da ofislerinin yakında açılacağını, elektriğin daha ucuz olduğu Bulgaristan ve Yunanistan’dan elektrik alıp Türkiye’de satacaklarını söylüyor.

RÜZGAR İŞİ 10 KAT BÜYÜR

Türkiye’nin rüzgar açısından dünyada ilk 5’te olduğunu belirten Murat Özyeğin, “Türkiye’de ithalata bağımlı yaşamaksızın kendi rüzgar koridorlarını değerlendirebilir. Mevcut güç 1500 megawatt ise bu rakam 15 bine çıkabilir” dedi.

Tek rakibimiz Tedaş

Fina Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Karani Güleç grup olarak rüzgarın yanı sıra termik, hidroelektrik ve solar alanında da proje geliştirmeye başladıklarını, yurtdışında da projeler geliştirdiklerini söyledi. Rüzgar alanında İzmir ve Hatay’da mevcut iki santralin kapasite bazında Türkiye’nin önde gelen santrallerinden olduğunu belirten Güleç, proje sayısını 2 yıl içinde Marmara ve Ege’deki diğer yatırımlarla 8’e çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı. Güleç, “Hedefimiz Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi üreticilerinden biri olmak. En büyük rakibimiz TEDAŞ” dedi. Güleç, yurtdışında da komşu 2-3 ülkede santral kurmak için arazi alımı ve finansman çalışmaları yaptıklarını açıkladı.

Kaynak: Gazetevatan
Tarih:
Hit: 1815
Yazar: MycityYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.