En değerli marka Google!

Financial Times işbirliği ile bu yıl dördüncüsü yapılan “BRANDZ™ Top 100 En Güçlü Markalar Sıralaması”, dünyanın önde gelen pazar araştırması ve danışmanlık firmalarından Millward Brown tarafından açıklandı.

Google, gerçekleştirilen araştırmada dünyanın en değerli markası unvanını aldı. Dijital yaşam tarzının yaygınlaşması Google’ı yine zirveye taşırken, aynı zamanda teknoloji sektörünün de lider markası yaptı.

BRANDZ™ sıralamasına dünyanın en değerli 100 markası arasına giren teknoloji firmaları değerlendirildiğinde, Google (100.039 milyon dolar) son 12 ayda marka değerini %16 yükselterek lider oldu. Marka değerini geçen yıla göre arttıran bir başka teknoloji devi olan Microsoft da (76.249 milyon dolar) ikinci sırada yer aldı. IBM (66.622 milyon dolar) ise üçüncülüğünü korurken, marka değerini 2007 yılına göre % 20 arttırdı.

İlk 3 markayı sırasıyla Apple (63.113 milyon dolar) ve Nokia (35.163 milyon dolar ) takip etti. Teknoloji markaları sıralamasında 14’üncü sıradan 6’ıncı sıraya yükselen BlackBerry (27.478 milyon dolar) marka değerinde gösterdiği %100’lük artışla Top 100 listesinin de 16’ncı sırasına oturdu.

Millward Brown Küresel CEO’su Eileen Campbell, sıralama ile ilgili şu yorumda bulundu: “Dünyanın en değerli markalarından biri olmak büyük bir başarı ve bu sıralamada yer alan tüm markaları kutluyoruz. Pazarlama harcamalarının her zaman olduğundan çok daha detaylı bir denetleme altında olduğu bir zamanda, bu sıralama pazarlamacıların, markanın işleri için yarattığı değeri tanımlamaları için bir yoldur”.

Millward Brown Türkiye Genel Müdürü Betül Khan, BRANDZ™ araştırmasının sonucunun ilk yüz marka liginde heyecanlı rekabetin sürdüğünü gösterdiğini belirterek, ”Markalarına sürekli ve doğru pazarlama yatırımı yapan şirketler sürprizlerle karşılaşmıyorlar çünkü yaratılan tüketici değeri ve güçlü markalar, bu şirketlerin gelecekteki nakit akışını garanti altına alıyor” dedi.

 

Tarih:
Hit: 348
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.