Facebook Mesajlarındaki Tehlike

/Uploads/Media/Doc/2000-2015/EXT/3103-face20tehlike.jpgFacebook'ta arkadaşlarınızdan gelen her mesaja kanmayın.İşte Facebook'taki yeni virüs tehdidi...

350 milyonu aşkın kullanıcısıyla dikkat çeken ve kullanıcı kitlesini hızla arttıran Facebook,bu büyüklüğünden dolayı hacker'ların da sıkça hedefi oluyor.Virüs üreterek bilgisayarlara sızan hacker'lar şimdi de Facebook'taki kişisel hesapları hedef aldı.
 
İnternette dolaşmaya başlayan yeni virüs dalgası,Facebook kullanıcılarının hesaplarına girerek onların adına diğer kullanıcılara mesaj atıyor."Daha çok para kazanmak istemez misin","IQ'nü arttırmaya ne dersin" gibi link içeren mesajları arkadaş listesine gönderen virüs,bununla da yetinmeyerek kullanıcılara 'uygunsuz' videolar da göndermekten geri kalmıyor.
 
Yeni virüs dalgasının bu kadar hızlı yayılması ve etkili olmasının en büyük nedeni Facebook kullanıcılarının kolayca çözülebilecek şifre kullanması ve internette dolanan sayısız tehdide karşı bilgisayarını yeteri kadar koruyamaması.Elbette arkadaşından geldiğini sanan mesajlardaki link'lere tıklayan kullanıcılara da kendini hızla bulaştıran virüslerin bu sayede daha hızlı yayıldığı bir gerçek.
 
Ancak virüs dalgasının yapabildikleri bunlarla da sınırlı değil.Virüs,kullanıcıların arkadaşı kılığına girerek onlara "cinsel içerikli" görüntü gönderiyor ve fotoğrafın hemen altında "daha fazlasını görmek için tıklayın" şeklinde bir link'le kullanıcıları sahte bir siteye yönlendiriyor.İşin korkunç yanı ise bu link'e tıklanmasının ardından söz konusu resmin resme tıklayan kişinin profil sayfasında yayınlanması ve tüm arkadaş listesine bu "uygunsuz" fotoğrafın gönderilmesi.
 
Ancak söz konusu virüs dalgası sadece Facebook hesaplarını tehdit etmiyor.Dünya çapında yaygın bir şekilde kullanılan Twitter ve MySpace gibi portallarda hesabı bulunan kullanıcılar da bu tür virüslerden fazlasıyla zarar görüyor.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 1473
Yazar: CayanYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.