Facebook’a ve Kullanıcılarına Suçlama!

Dünyaca ünlü güvenlik yazılımı şirketi ESET, gerek kullanıcıları gerekse Facebook’u suçlayarak, “tutarsızlık” ile itham etti. ESET’in açıklamaları bilişim dünyasında fazlasıyla tepki uyandıracak nitelikte.

ESET, Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli araştırma kuruluşlarından Harris Interactive’e ilginç bir araştırma yaptırdı. ESET bu sonuçları, son derece çarpıcı ve bir o kadar da tepki uyandıracak nitelikte ifade etti: Bilgisayar kullanıcılarının bir dediği, bir dediğini tutmuyor.

ESET’in bu sonuca ulaşmasında ilginç sebepler bulunuyor.  Kullanıcıların  yüzde 70′i güvenliklerinden endişe duydukları çoğu şifrelerine değiştirmekle uğraşmamış. Ankette yer alan 2027 kişiden yüzde 15′i ise parolasını 1 yılı aşkın sürede değiştirmiş.

ESET üst düzey yöneticisi Randy Abrams,  ”Ankete göre hesap sahiplerinin %67′si gizlilik ihlalleri konusunda endişeleri olduğunu belirtirken, bunların %55′i hesaplarının gizlilik ayarlarını 6 ayda bir bile değiştirmiyor. En fazla şikayeti Facebook kullanıcılarından aldık. Maalesef ne Facebook, ne de kullanıcıları duyarlı değiller” ifadelerini kullandı.

Bu ifadeler üzerine kullanıcılar, internet forumlarında ESET’e tepki göstererek “Kendi güvenlik yazılımlarını kusursuz hale getirsinler, sonra şikayetlerini belirtsinler” yorumlarında bulundu.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 900
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.